
Jeśli jeszcze nas nie odwiedziłeś, zrób to proszę jak najszybciej. Jeśli już się poznaliśmy, trwaj z nami dalej.
Polski Komitet Olimpijski – jako jedyny narodowy komitet – może poszczycić się profesjonalną galerią sztuki współczesnej. Galeria (-1) istnieje od 2006 roku. W tym wyjątkowym miejscu organizowane są wystawy z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, w tym również związane ze światem sportu. Na wernisaże do Galerii (-1) przychodzą osoby związane zarówno ze światem sztuki, jak i sportu – w tym liczni olimpijczycy. Jest to miejsce spotkań dwóch światów, od zawsze inspirujących się i żyjących w symbiozie.
Opiekunowie
KAMA ZBORALSKA
Jedna z inicjatorów powołania Galerii (-1). Członkini Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej, kuratorka większości wystaw, merytoryczna opiekunka galerii, dziennikarka promująca sztukę, autorka publikacji „Sztuka inwestowania w sztukę”, „Przewodnik Po galeriach – album 101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących” (2019), „Album Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006-2016.”
MAGDALENA REJF
Opiekunka galerii. Była, wieloletnia sekretarz Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej, organizatorka wystaw z ramienia PKOl, do 01 września 2021 r. utrwalająca wszystkie wystawy w księdze pamiątkowej PKOl, bezpośrednia koordynatorka „Albumu Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006-2016” – powstałego z okazji 10-lecia istnienia galerii.
LESZEK FIDUSIEWICZ
Uznany fotografik, dokumentujący wystawy Galerii (-1), członek Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej.

Magdalena Rejf – Menedżer Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl
Galeria to część Centrum Olimpijskiego – architektonicznego dzieła Bogdana Kulczyńskiego, do którego wnętrza zaprasza Ikarus Alato, wyrzeźbiony ręką Igora Mitoraja w sposób doskonały.
Czytaj więcej …
– Mamy przestrzeń. Sześć pięter, każde ma swoje przeznaczenie i sportową duszę. SPORT TO SZTUKA. Sportowiec to JEJ dzieło – nierozerwalnie z NIĄ związane piękno.
Do galerii zjeżdżamy windą na minus jeden (-1). Powierzchnia słuszna, w połowie eliptyczna. Kilka walcowatych filarów. Z foyer prowadzą tam półkoliście otwarte schody. Szarość ścian nie narzuca, nie dyktuje, nawet nie sugeruje niczego. Rozświetlona u góry lekko drgającym, odbitym od zewnętrznego strumienia wody światłem, pobudza wyobraźnię i zaprasza do wystawienniczych fantazji.
Tak twierdzą artyści, najlepsi z najlepszych, którzy tak jak my pokochali to miejsce i są z nami po dziś dzień, od kilkunastu lat. To dzięki nim Galeria (-1) idealnie wtopiła się w artystyczne życie stolicy.
Wystawiają tu znakomici artyści, przychodzą wyjątkowi goście. Wspólnie możemy zachwycać się łączeniem wyobraźni, talentu, warsztatu, precyzji, wytrwałości i siły – wszystkiego, co jak w naczyniach połączonych stanowi jedność, a co od wieków jest kochane i podziwiane – sport/sztuka/sztuka/sport/sztuka…

Kama Zboralska – Kurator Galerii (-1)
Galeria (-1) to uznane już miejsce prezentacji sztuki współczesnej – doceniane nie tylko przez początkujących wielbicieli piękna, ale także przez koneserów. Jak wiadomo, nie jest to takie proste by ściągnąć uznanych artystów do galerii, która nie ma jeszcze ustalonej renomy.
Czytaj więcej …
– Z pomocą przyszła, nieżyjąca już Mirosława Arens, właścicielka jednej z najstarszych galerii „Zapiecek”. Dzięki niej w naszej przestrzeni pojawiły się dzieła takich tuzów jak: Stefan Fijałkowski, Jerzy Tchórzewski, Stefan Gierowski. Mając tak wysoko ustawioną poprzeczkę nie wypadało nam schodzić poniżej pewnego poziomu.
To właśnie u nas – w 2015 roku – wystawa „Wilkoniada” rozpoczęła obchody roku jubileuszowego Józefa Wilkonia, który wówczas kończył 85 lat. Na wernisażu pojawiły się tłumy. Nic dziwnego – ten wszechstronny artysta jest docenianym i lubianym właściwie przez wszystkich. To u nas, uznany nie tylko w Polsce – Andrzej Dudziński Dudi – rozpoczął świętowanie 50-lecia pracy twórczej. Przy okazji wernisażu odbyła się w sali kinowej PKOI projekcja filmu dokumentująca jego twórczość. Mieliśmy również okazję obejrzeć nagrodzony na festiwalach film „W absolutnej ciszy”, który uświetnił wernisaż wyjątkowego malarza Konrada Jarodzkiego.
Galeria (-1) gościła wielu znanych twórców m.in.: Stanisława Baja, Wiesława Szamborskiego, Wojciecha Sadleya, Bronisława Krzysztofa, Wiktora Gajdę. Trudno wszystkich wymienić. Co ważne – to również miejsce promowania młodego pokolenia. Swoje dokonania prezentowali m.in. Michał Chudzicki, Paweł Dunal, Mateusz Szczypiński. Tradycyjnie też już od kilku lat organizowana jest u nas wystawa towarzysząca corocznemu rankingowi – Kompas Młodej Sztuki, publikowanemu od ponad 10 lat w „Rzeczpospolitej”. Każda wystawa to wyjątkowy pokaz czołówki młodych twórców. Często do współpracy zapraszamy nie tylko stołeczne galerie. W ramach współpracy z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, w Galerii (-1) pokazywane są także wystawy zbiorowe i indywidualne pedagogów ASP.
Oczywiście w Galerii (-1) organizowane są wystawy poświęcone Olimpijczykom, m.in. fotograficzna o siedmiokrotnej medalistce olimpijskiej Irenie Szewińskiej (2008), „Piękno i siła” (2009 r.) składająca się z dokonań twórczych polskich olimpijczyków w latach 1924-2008. Natomiast z okazji 15. rocznicy zdobycia przez Kamilę Skolimowską złotego medalu olimpijskiego w 2000 roku, multimedialna ekspozycja zachwycała nie tylko miłośników sportu.
Galeria (-1) zapraszana jest do udziału w istotnych wydarzeniach kulturalnych np. Warszawskim Festiwalu Sztuki 2011, czy niezwykle popularnej imprezy kulturalnej – Nocy Muzeów.