Antoni Brzozowski (1900-1957)



kierowca-mechanik, członek Koła Wioślarzy Warszawskich, ojciec pięciu synów, olimpijczyk z Paryża (1924).

Urodzony 11 grudnia 1900 w Warszawie, syn Stanisława i Stefanii, uczestnik wojny z bolszewikami (1920) w 1 p. Ułanów Jazłowieckich, odznaczony krzyżem Virtuti  Militari za bojowe wyczyny w bitwie warszawskiej. Podczas służby wojskowej zaprzyjaźnił się z jednym z prekursorów żeglarstwa polskiego Henrykiem Fronczakiem za namową którego wstąpił do Koła Wioślarzy Warszawskich, gdzie obaj włączyli się w nurt przygotowań do pierwszego występu olimpijskiego. Zakwalifikowali się do reprezentacji. W latach późniejszych zajął się żeglarstwem, ale w przeciwieństwie do Fronczaka nie osiągnął sukcesów w wyczynie sportowym. Zawarł związek małżeński z Leokadią z Bojarskich (mieli pięciu synów: Andrzeja, Mariana, Macieja, Marcina, Jacka) i pracując jako mechanik – kierowca (zawód wyuczony) poświęcił się rodzinie.

W czasie okupacji niemieckiej (1940-1945) w swoim zawodzie zatrudniony był w warszawskiej Fabryce Tektury Dachowej Materiałów Izolacyjnych i Asfaltu Henryka Fronczaka przy ul. Podchorążych 57. Pod dowództwem  kolegi z wioślarskiej czwórki (właściciela fabryki) przez cały czas wojny współuczestniczył w działalności konspiracyjnej (wywiad AK) o czym napisał  Kazimierz Leski we wspomnieniach pt. Życie niewłaściwie urozmaicone. Po wojnie (też w charakterze kierowcy samochodowego) pracował (od 1947) w Ministerstwie Administracji Publicznej, a potem w PP Uzdrowiska Polskie, gdzie był osobistym szoferem premiera Edwarda Osóbki Morawskiego. Zmarł w Warszawie (rak płuc) 19 sierpnia 1957 r. Wszystkie jego pamiątki sportowe spłonęły podczas Powstania Warszawskiego na Woli (Krochmalna).

*1924 Paryż: wioślarstwo, czwórki ze ster. – 3 m. w przedb. (3 osady), odp. z konk. (zw. Szwajcaria – 7.18,4). Partnerami w osadzie byli: H. Fronczak, E. Kowalec, J. Szawara i sternik W. Nadratowski.

Bibl.: Głuszek, Leksykon 1999, s. 164 ( tu brak podstawowych danych biograficznych ); Pawlak, Olimpijczycy , s. 40-41 (tu mylnie podano dane biograficzne sugerując, że Brzozowski zginął w Katyniu); Leski K., Życie niewłaściwie urozmaicone, s. 171 , 287 , 290; Kobendza, 80 lat PZTW, s. 78; Archiwum rodzinne syna – Andrzeja Brzozowskiego zam. w Warszawie.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.