Bogumiła Matusiak

MATUSIAK BOGUMIŁA

22-krotna mistrzyni Polski, około 130 wygranych w karierze, etapowe zwycięstwo w kobiecym Tour de France (1999). Najbardziej doświadczona zawodniczka w polskim peletonie kobiecym. Olimpijka z Aten (2004).

Urodzona 24 stycznia 1971 r. w Pabianicach. Zawodniczka mierząca 164 cm i ważąca 54 kg.
Reprezentuje barwy jedynaj w Polsce Zawodowej Grupy Kobiet Start Peugeot Lublin. Trenuje pod okiem swojego wieloletniego trenera osobistego Marka Wojny (klub). W reprezentacji zaś prowadził ją Marek Szerszyński, który po igrzyskach w Atenach (2004) podał się do dymisji. Wolna, ma córka Katarzyna. Posiada wykształcenie średnie.

W Atenach polskie reprezentantki po raz pierwszy w historii wystartowały w olimpijskim wyścigu szosowym. Komuż zatem mógłby przypaść ten zaszczyt, jeśli nie najbardziej doświadczonej, najbardziej utytułowanej naszej zawodniczce jaką jest Bogumiłą Matusiak.
 
– W sumie każde miejsce będzie dobre, bo sukcesem jest już sam fakt, że tam jedziemy – mówiła Matusiak przed IO w Atenach. – Szkoda, że dwie poprzednie olimpiady z różnych przyczyn “uciekły”. Na przykład w 1996 roku Polska dostała dziką kartę, ale nikogo nie wystawiono.

Jeżdżąca obecnie w zawodowej grupie Start Peugeot Lublin zawodniczka w swej kilkunastoletniej karierze wywalczyła w kraju 22 tytuły mistrzowskie i wygrała około 130 wyścigów. Na swoim koncie ma również etapowy triumf w żeńskiej edycji Tour de France.
– To uniwersalna zawodniczka – charakteryzuje swą podopieczną trener Marek Wojna. – Dobrze jeździ na czas i po górach, zwłaszcza po dużych. Ma też mocny finisz na takim trudnym górskim etapie. Słabszą stroną jest natomiast psychika, nie podejmuje ryzykownych decyzji, które w kolarstwie są niekiedy potrzebne. Cały czas nad tym pracujemy. Przed dużymi imprezami udaje nam się ją jednak na ogół zmobilizować.

W kolarskiej karierze kieruje się maksymą kolarza wszech czasów w Polsce Ryszarda Szurkowskiego: “- Najważniejsza dla kolarza jest głowa, a nie nogi.”

Największe sukcesy: 22-krotna mistrzyni Polski, około 130 wygranych w karierze, etapowe zwycięstwo w kobiecym Tour de France (1999).

*Ateny 2004: kolarstwo szosowe, wyścig ze startu wspólnego kobiet – była 42. (3:31.55, 07.31 straty do zwyciężczyni). Jej koleżanka z kadry, Małgorzata Wysocka zajęła 27. miejsce (czas 3:25.42 godz., 1.18 min straty do zwyciężczyni).

« powrót do listy
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.