Michał Gutowski




generał Wojska Polskiego, olimpijczyk z Berlina (1936), uczestnik bojów Pierwszej Dywizji Pancernej, trener jeźdźców kanadyjskich.

Urodzony 14 września 1910 w Maciszewicach (parafia Błaszki w Kaliskiem), syn Bronisława Mieczysława i Marii Elżbiety z Jażdżewskich, otrzymał świadectwo dojrzałości (27 czerwca 1928) stając przed Państwową Komisją Egzaminacyjną we Lwowie. Dalsze swoje losy związał ze służbą wojskową (od 13 września 1928) kształcąc się w Szkole Podchorążych Piechoty i Kawalerii. Naukę ukończył w Centrum Wyszkolenia Kawalerii (Grudziądz, 16 sierpnia 1930) z wynikiem bardzo dobrym (lokata 7/48) i skierowany został do 17 p. ułanów (Leszno, Wielkopolska Brygada Kawalerii), któremu pozostał wierny aż do zakończenia wojny obronnej 1939.

Był pasjonatem jeździectwa i jednym z najlepszych polskich zawodników lat trzydziestych. Dowódca pułku płk Kowalczewski pisał o swym podwładnym: “Bardzo zdolny i inteligentny. Przedstawia sobą idealny typ dowódcy kawalerii na wojnie, z ogromną fantazją, wściekłą odwagą i ryzykiem. Bardzo szybko orientuje się w sytuacji bojowej oraz szybko i trafnie decyduje. W każdej walce, także sportowej przejawia zacięty opór i nie zraża się niepowodzeniami. Bardzo dobry instruktor i dowódca plutonu. Bardzo dobry jeździec i instruktor jazdy konnej. Zalicza się do oficerów wyróżniających się ze względu na talent dowódczy, wybitne zdolności ogólne i obowiązkowość w pracy”. Startował 6-krotnie w konkursach o Puchar Narodów, odnosząc 2 zwycięstwa (1935 Ryga, 1936 Spa).

W styczniu 1936 miał ciężki wypadek, złamane udo, zgnieciona klatka piersiowa, pęknięta czaszka. Po trzech miesiącach w szpitalu zwolniony na własną prośbę. W maju tego roku uczestniczył z powodzeniem w eliminacjach do ekipy olimpijskiej. W berlińskiej olimpiadzie startował w konkursie skoków na klaczy Warszawianka. To jedyny koń z polskiej czołówki, który przeżył II wojną światową. W 1939 walczył na czele szwadronu 17 p. Ułanów Wielkopolskich. Później przedostał się do Francji, a następnie do Anglii. Brał udział w walkach służąc w Pierwszej Dywizji Pancernej na szlaku bojowym od Caen do Wilhelmshaven. Po wojnie osiadł w Kanadzie (1948). Początkowo był trenerem kanadyjskiej kadry wojskowej a potem cywilnej. Objął opiekę nad klubem jeździeckim i prowadził go prawie 10 lat. Następnie zaangażowany został na stanowisko trenera olimpijskiej reprezentacji jeździeckiej. Sam też jeździł w barwach Kanady.

Kawaler Krzyża Virtuti Militari, awansowany (1999) do stopnia generała brygady w stanie spoczynku. Zmarł 23 sierpnia 2006 roku w Warszawie.

*1936 Berlin: jeździectwo, konkurs skoków indyw. – nie ukończył (zw. K. Haase, Niemcy – 4 pkt.); konkurs skoków druż. – nie ukończył konk. z powodu zdekompletowania zespołu (zw. Niemcy – 44.0 pkt.). Partnerami Gutowskiego (dosiadał konia “Warszawianka”) w drużynie byli: J. Komorowski i T. Sokołowski.

Bibl.: Kociniak J., 90 urodziny gen. Michała Gutowskiego, “Weteran” (Kanada), styczeń 2001, s. 8-10; Głuszek, Leksykon 1999, s. 206; Pawlak, Olimpijczycy, s. 90; Pruski, Dzieje konkursów, s. 305-306; Łysakowska, Jeźdźcy olimpijscy, s. 34, 37, 40; Baza danych Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie; CAW:AP 7356 + 9209.

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.