W dniu 15 września 2023 roku zakończyła się III edycja #BiegFairPlayPKOl

Organizowana przez Polski Komitet Olimpijski z okazji Światowego Dnia Fair Play 7 września. Tegoroczny bieg cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli z całego kraju, a udział wzięło ponad 700 szkół!

#BiegFairPlayPKOl to coroczna inicjatywa mająca na celu propagowanie wartości fair play, zdrowego stylu życia oraz promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Organizowany od kilku lat, bieg stał się już tradycją dla wielu szkół i uczniów, którzy czekają na to wydarzenie z niecierpliwością.
Koordynatorzy biegów w swoich szkołach, jak i dzieci i młodzież  podkreślają, że uczestnictwo w biegu to nie tylko okazja do rywalizacji, ale przede wszystkim do nauki szlachetnych wartości sportowych. O biegu informowały lokalne media, często biegi odbywały się głównymi ulicami miasteczek i wsi lub dzieci biegały po lasach i stadionach. W tym roku #BiegFairPlayPKOl

Ambasadorami #BieguFairPlayPKOl są Anastazja Kuś – złota medalistka biegu na 400 m Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Maribor 2023 oraz Ksawery Masiuk – brązowy medalista mistrzostw świata 2022 oraz mistrz świata juniorów w pływaniu.

Pomysłodawczynią biegu jest Hanna Wawrowska – przewodnicząca Klubu Fair Play PKOl oraz członkini Zarządu EFPM i członkini rady CIFP. „Idea #BieguFairPlayPKOl nie polega na biciu rekordów! Celem akcji jest promocja idei fair play wśród jak największej liczby uczniów. Wydarzeniu sportowemu mogą towarzyszyć inne inicjatywy o charakterze edukacyjnym – debaty, wystawy, spotkania. Pozostawiamy nauczycielom dowolność w wyborze dystansu i formy organizacji biegu. Grajmy fair, grajmy razem!” – podkreśla przed akcją Hanna Wawrowska.

,,Misją PKOl jest promocja aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, a jeśli przyświecają tej aktywności także wartości takie jak szacunek, przyjaźń i radość, to mamy nadzieję, że sport zostanie z człowiekiem na całe życie”– mówi Radosław Piesiewicz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Wyniki zostaną ogłoszone do końca października – szkoły wybrane przez kapitułę, składającą się z przedstawicieli PKOl oraz KINDER joy of moving, zostaną zaproszone na tygodniowy Olimpijski Camp w Centralnym Ośrodku Sportu. Dla innych wyróżniających się i zaangażowanych szkół również mamy niespodziankę – Olimpijczyk odwiedzi wybrane szkoły.

Polski Komitet Olimpijski dziękuje wszystkim uczestnikom, nauczycielom, rodzicom oraz partnerom za wsparcie i zaangażowanie w tegoroczną edycję #BiegFairPlayPKOl. Wydarzenie to przyczyniło się do promocji sportu i fair play wśród młodego pokolenia, co ma istotne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa.

Partnerem III edycji #BieguFairPlayPKOl jest wieloletni partner Polskiego Komitetu Olimpijskiego, programu Edukacji Olimpijskiej PKOl oraz Młodzieżowej Olimpijskiej Reprezentacji Polski – program KINDER Joy of moving.

KINDER Joy of moving to program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu realizowany przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie, w tym od 2007 roku również w Polsce. Celem programu jest promocja aktywnego stylu życia wśród młodego pokolenia, rodzin oraz popularyzacja uniwersalnych wartości sportu takich jak fair play. Inicjatywa Ferrero odpowiada na trzy cele Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030, stworzonej przez ONZ: dobre zdrowie i jakość życia (3), dobra jakość edukacji (4) i partnerstwo na rzecz celów (17).