I Zimowy EYOD
Aosta 1993

AOSTA (Włochy), 7-10 lutego 1993

W imprezie wzięło udział 430 uczestników z 32 państw. Zawody zorganizowano w biathlonie, biegach narciarskich, konkurencjach alpejskich i łyżwiarstwie figurowym. Była to pierwsza zimowa impreza z cyklu EYOD. Podczas ceremonii otwarcia obecny był Juan Antonio Samaranch oraz Przewodniczący EOC Jacques Rogge. W swych wypowiedziach nie kryli oni satysfakcji z tego, że taka impreza ma miejsce i że ponad 430 uczestników bierze udział w interdyscyplinarnej zimowej rywalizacji. Europejska młodzież po raz pierwszy miała możliwość zmierzyć się ze sobą w wielu dyscyplinach w jednym czasie.

Gospodarze starali się uczynić wszystko co możliwe, by  zakwaterowanie i transport były na najwyższym poziomie. Polska ekipa dysponowała własnym autokarem co jeszcze bardziej ułatwiało poruszanie się po obiektach sportowych. Zawody zostały rozegrane w kategorii wiekowej młodzieży ur. w latach 1976-77.

Polacy wystąpili w biathlonie, w biegach narciarskich i w łyżwiarstwie figurowym. Zdobyli dwa medale zajmując trzynaste miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Włoch – 16 medali (10, 2, 4), na drugim miejscu Rosja – 16 medali (7, 9, 0), na trzecim Belgia – 6 medali (2, 4, 0). Medale zdobywali zawodnicy z 19 krajów.

Bardzo dobry występ zanotowała para taneczna Sylwia Nowak , Sebastian Kolasiński. Brawurowy taniec dowolny został oceniony przez sędziów znakomicie. Srebrny medal przyniósł zawodnikom i trenerce Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz dużo satysfakcji. Twierdziła po zawodach, że przed tą parą jeszcze dużo pracy, ale też, że są wybitnie utalentowani. Brązowy medal w biatlonowym biegu na 7.5 km zdobył Wojciech Kozub. Młody zawodnik z WKS Zakopane bardzo walecznie biegł na ostatnich 500 metrach i wywalczył trzecie miejsce. Czuł lekki niedosyt po pierwszym strzelaniu, kiedy to musiał przebiec dwie rundy karne, ale wraz z upływem czasu doganiał rywali i dobiegł do mety na trzecim miejscu.

Podczas ceremonii zamknięcia Mario Pescante – prezes Włoskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Sekretarz Generalny EOC podkreślił wagę tej imprezy i życzył uczestnikom udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Nagano.