Igrzyska XVI Olimpiady
Melbourne 1956


  • Igrzyska rozegrano w dniach 22 listopada – 8 grudnia (ze względu na problemy z kwarantanną koni konkurencje jeździeckie odbyły się w Sztokholmie w dniach 10-17 czerwca).
  • Wystartowało 3314 zawodników (w tym 376 kobiet) z 72 krajów.
  • Rozdano 151 kompletów medali.
  • Znicz zapalili na dwóch wieżach stadionu Karin Lindberg i Henry Eriksson. W Melbourne znicz zapalił Ron Clarke.
  • Przysięgę w imieniu olimpijczyków w Sztokholmie składał jeździec Henri Julius Reverony Saint-Cyr, a w Melbourne lekkoatleta John Landy.
  • Igrzyska otworzył małżonek królowej Elżbiety II, książę Edynburga Filip Mountbatten.

Program Igrzysk – 19 dyscyplin, 151 konkurencji

boks (10 konkurencji), gimnastyka (15), hokej na trawie (1), jeździectwo (6), kajakarstwo (9), kolarstwo (6), koszykówka (1), lekkoatletyka (33), pięciobój nowoczesny (2), piłka nożna (1), piłka wodna (1), pływanie (13), podnoszenie ciężarów (7), skoki do wody (4), strzelectwo (7), szermierka (7), wioślarstwo (7), zapasy (16), żeglarstwo (5).

Gwiazda Igrzysk

Larysa Łatynina (ZSRR, gimnastyka sportowa) – 5 złotych medali i 1 srebrny

Polska Reprezentacja Olimpijska

65 osób (startowały 64 – 15 kobiet i 49 mężczyzn) w 9 sportach: 9 bokserów, 5 ciężarowców, 7 gimnastyczek (6 startowało + 1 rez.), 4 kajakarzy (w tym 1 kobieta), 23 lekkoatletów (w tym 7 kobiet), 1 pływaczka, 6 szermierzy, 2 strzelców, 8 wioślarzy.

Chorążym reprezentacji Polski był  młociarz Tadeusz Rut.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.ZSRR98372932
2.USA74322517
3.Australia3513814
     
17.Polska9144

Medale dla Polski (9)

Złoty

Elżbieta Duńska
(lekkoatletyka, skok w dal)

Srebrne

Janusz Sidło
(lekkoatletyka, rzut oszczepem)

Adam Smelczyński
(strzelectwo, rzutki)

Marian Kuszewski, Zygmunt Pawlas, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zub
(szermierka, szabla drużynowo)

Jerzy Pawłowski
(szermierka, szabla)

Brązowe

Dorota Horzonek, Natalia Kot, Helena Rakoczy, Danuta Stachow, Lidia Szczerbińska, Barbara Ślizowska
(gimnastyka, drużynowo z przyborem)

Marian Zieliński
(podnoszenie ciężarów, 60 kg)

Zbigniew Pietrzykowski
(boks, waga lekkośrednia)

Henryk Niedźwiedzki
(boks, waga piórkowa)

Po raz pierwszy na czele klasyfikacji medalowej igrzysk znaleźli się sportowcy ZSRR, którzy zdobyli 98 medali.