VIII Zimowy EYOF
Jaca 2007

JACA (Hiszpania), 18-22 lutego 2007

W rywalizacji uczestniczyło ponad 100 sportowców z 43 państw. Polska reprezentacja liczyła 28 młodych sportowców: 14 dziewcząt i 14 chłopców, z których 15 osób to uczniowie ze szkół mistrzostwa sportowego.

Zawody zostały rozegrane w kategorii wiekowej młodzieży ur. w latach 1989-90. Polacy wystartowali w 4 dyscyplinach: biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim i klasycznym oraz snowboardzie. Z 25 zaplanowanych w Jace konkurencji nie rozegrano aż pięciu z uwagi na bardzo złe warunki atmosferyczne. Nie odbyły się: sztafeta mieszana 4×6 km w biathlonie, supergigant, sprinty biegowe chłopców i dziewcząt a w snowboardzie zamiast snowcrossu rozegrano slalom gigant równoległy.

Reprezentacja Polski w VIII Zimowym Festiwalu Młodzieży Europy zakończyła rywalizację bez medalu. To drugi taki wypadek po występie w słoweńskim Bled w 2003 roku. Wśród 43 rywalizujących państw medale zdobyli zawodnicy z 15 krajów. Najwięcej krążków tradycyjnie wywalczyli zawodnicy Rosji – 11 (4, 3, 4), Niemiec – 9 (3, 3, 3) i Austrii – 8 (2, 3, 3).

Start Polaków w VIII Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Jaca wypadł poniżej oczekiwań. Tylko zawodniczki snowboardu uplasowały się na finałowych punktowanych miejscach 1-8 (6. i 8. miejsce w slalomie równoległym i slalomie gigancie równoległym). Na czołowych miejscach uplasowali się również reprezentanci łyżwiarstwa figurowego (10. i 11. miejsce), biegów narciarskich (sztafeta mieszana – 12. m) oraz snowboardziści w slalomie równoległym i slalomie gigancie równoległym (2×11 m).

Polacy nie zdobyli medali. Podczas ceremonii zamknięcia flagę EOC odebrał z rąk burmistrza Jaca Tadeusz Pilarz – przewodniczący Komitetu organizacyjnego EYOF Śląsk-Beskidy 2009.