Igrzyska XXVI Olimpiady
Atlanta 1996


  • Igrzyska rozegrano w dniach 19 lipca – 4 sierpnia.
  • Wystartowało 10 318 zawodników (w tym 3512 kobiet) ze 197 krajów.
  • Rozdano 271 kompletów medali.
  • Przysięgę olimpijską złożyła koszykarka Teresa Edwards, natomiast w imieniu sędziów i trenerów – Hoby Billingsley.
  • Znicz zapalił złoty medalista olimpijski w boksie z Rzymu w 1960 roku Muhammad Ali.
  • Igrzyska otworzył prezydent USA Bill Clinton.

Program Igrzysk – 29 dyscyplin, 271 konkurencji

badminton (5 konkurencji), baseball (1), boks (12), gimnastyka (16), hokej na trawie (2), jeździectwo (6), judo (14), kajakarstwo (16), kolarstwo (14), koszykówka (2), lekkoatletyka (44), łucznictwo (4), pięciobój nowoczesny (1), piłka nożna (2), piłka ręczna (2), piłka siatkowa (4), piłka wodna (1), pływanie (32), pływanie synchroniczne (1), podnoszenie ciężarów (10), skoki do wody (4), softball (1), strzelectwo (15), szermierka (10), tenis (4), tenis stołowy (4), wioślarstwo (14), zapasy (20), żeglarstwo (10).

Gwiazda Igrzysk

Aleksiej Nemow (Rosja, gimnastyka) – 2 złote medale, 1 srebrny, 3 brązowe

Polska Reprezentacja Olimpijska

168 osób (startowało 165 – 39 kobiet i 126 mężczyzn) w 20 sportach: 1 badmintonistka, 4 bokserów, 2 gimnastyczki artystyczne, 5 jeźdźców, 12 judoków (w tym 5 kobiet), 24 kajakarzy (w tym 4 kobiety; 23 startowało + 1 rez.), 9 kolarzy (8 startowało, 1 nie), 23 lekkoatletów (w tym 9 kobiet), 4 łuczników (w tym 3 kobiety), 2 pięcioboistów, 11 pływaków (w tym 4 kobiety), 5 ciężarowców, 12 siatkarzy (11 startowało + 1 rez.), 10 strzelców (w tym 3 kobiety), 11 szermierzy (w tym 4 kobiety), 2 tenisistki, 2 tenisistów stołowych, 12 wioślarzy, 11 zapaśników, 6 żeglarzy (w tym 2 kobiety).

Chorążym reprezentacji Polski był pływak Rafał Szukała.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.USA101443225
2.Rosja63262116
3.Niemcy65201827
     
11.Polska17755

Medale dla Polski (17)

Złote

Renata Mauer
(strzelectwo, karabin pneumatyczny – 10 m)

Paweł Nastula
(judo, 95 kg)

Włodzimierz Zawadzki
(zapasy, styl klasyczny – 62 kg)

Ryszard Wolny
(zapasy, styl klasyczny – 68 kg)

Andrzej Wroński
(zapasy, styl klasyczny – 100 kg)

Robert Korzeniowski
(lekkoatletyka, chód sportowy – 50 km)

Mateusz Kusznierewicz
(żeglarstwo, klasa Finn)

Srebrne

Aneta Szczepańska
(judo, 66 kg)

Artur Partyka
(lekkoatletyka, skok wzwyż)

Mirosław Rzepkowski
(strzelectwo, skeet)

Jacek Fafiński
(zapasy, styl klasyczny – 90 kg)

Piotr Kiełpikowski, Adam Krzesiński, Jarosław Rodzewicz, Ryszard Sobczak
(szermierka, floret drużynowo)

Brązowe

Marek Markiewicz
(kajakarstwo, K1 na 500 m)

Iwona Dzięcioł, Katarzyna Klata, Joanna Nowicka
(łucznictwo, turniej drużynowy)

Andrzej Cofalik
(podnoszenie ciężarów – 83 kg)

Renata Mauer
(strzelectwo, karabin standard)

Józef Tracz
(zapasy, styl klasyczny – 74 kg)

Bohaterami reprezentacji byli polscy zapaśnicy, którzy odnieśli największy sukces w historii startów olimpijskich, zdobywając 3 złote medale.

W programie rywalizacji znalazły się po raz pierwszy: siatkówka plażowa, kolarstwo górskie, piłka nożna kobiet oraz softball  kobiet. Po raz pierwszy na igrzyskach pojawiły się reprezentacje: Azerbejdżanu, Burundi, Dominikany, Gwinei Bissau, Komorów, Macedonii, Nauru, Palestyny, Republiki Zielonego Przylądka, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Wyspy św. Tomasza i książęcej, Tadżykistanu i Turkmenistanu.