Igrzyska XVII Olimpiady
Rzym 1960


  • Igrzyska rozegrano w dniach 25 sierpnia – 11 września.
  • Wystartowało 5338 zawodników (w tym 611 kobiet) z 83 krajów.
  • Rozdano 150 kompletów medali.
  • Przysięgę w imieniu sportowców złożył lekkoatleta Adolfo Consolini.
  • Znicz zapalił posiadający greckie korzenie Giancarlo Peris – Włoski Komitet Olimpijski zdecydował, że powinien go zapalić junior, zwycięzca biegu przełajowego w tej kategorii wiekowej.
  • Igrzyska otworzył prezydent Włoch Giovanni Gronchi.

Program Igrzysk – 19 dyscyplin, 150 konkurencji

boks (10 konkurencji), gimnastyka (14), hokej na trawie (1), jeździectwo (5), kajakarstwo (7), kolarstwo (6), koszykówka (1), lekkoatletyka (34), pięciobój nowoczesny (2), piłka nożna (1), piłka wodna (1), pływanie (15), podnoszenie ciężarów (7), skoki do wody (4), strzelectwo (6), szermierka (8), wioślarstwo (7), zapasy (16), żeglarstwo (5).

Gwiazdy Igrzysk

Borys Szachlin (ZSRR, gimnastyka) – 4 złote medale, 2 srebrne i 1 brązowy
Larysa Łatynina (ZSRR, gimnastyka) – 3 złote, 2 srebrne, 1 brązowy

Polska Reprezentacja Olimpijska

202 osoby (startowało 185 – 29 kobiet i 156 mężczyzn) w 16 sportach: 10 bokserów, 14 gimnastyków (w tym 7 kobiet; 12 startowało + 2 rez.), 16 hokeistów na trawie (13 startowało + 3 rez.), 6 jeźdźców (4 startowało + 2 rez.), 8 kajakarzy (w tym 2 kobiety; 6 startowało + 1 rez., 1 nie), 5 kolarzy, 12 koszykarzy, 51 lekkoatletów (w tym 16 kobiet; 49 startowało + 2 rez.), 18 piłkarzy (13 startowało + 5 rez.), 3 pięcioboistów, 7 pływaków (6 startowało + 1 rez.), 7 ciężarowców, 7 strzelców, 21 szermierzy (w tym 5 kobiet), 5 wioślarzy, 12 zapaśników.

Chorążym był wioślarz Teodor Kocerka.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.ZSRR103432931
2.USA71342116
3.Włochy36131013
     
9.Polska214611

Medale dla Polski (21)

Złote

Zdzisław Krzyszkowiak
(lekkoatletyka, 3000m z przeszkodami)

Józef Schmidt
(lekkoatletyka, trójskok)

Waldemar Baszanowski
(podnoszenie ciężarów, 82,5 kg)

Kazimierz Paździor
(boks, waga lekka)

Srebrne

Elżbieta Krzesińska
(lekkoatletyka, skok w dal)

Jarosława Jóźwiakowska
(lekkoatletyka, skok wzwyż)

Jerzy Adamski
(boks, waga piórkowa)

Tadeusz Walasek
(boks, waga średnia)

Zbigniew Pietrzykowski
(boks, waga półciężka)

Marian Kuszewski, Emil Ochyra, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zub
(szermierka, szabla drużynowo)

Brązowe

Brunon Bendig
(boks – waga kogucia)

Leszek Drogosz
(boks, waga lekkopółśrednia)

Marian Kasprzyk
(boks, waga półśrednia)

Danuta Walkowiak
(kajakarstwo, K1 na 500 m)

Stefan Kapłaniak, Władysław Zieliński
(kajakarstwo, K2 na 1000 m)

Tadeusz Rut
(lekkoatletyka, rzut młotem)

Kazimierz Zimny
(lekkoatletyka, bieg na 5000 m)

Teresa Ciepły, Halina Górecka, Barbara Janiszewska, Celina Jesionowska
(lekkoatletyka, sztafeta 4×100 m)

Teodor Kocerka
(wioślarstwo, jedynki)

Jan Bochenek
(podnoszenie ciężarów, waga 82,5 kg)

Tadeusz Trojanowski
(zapasy, styl wolny – 60 kg)

Na starcie po raz pierwszy stanęli sportowcy z Maroka, San Marino, Sudanu i Tunezji.