VI Letni EYOD
Murcia 2001

MURCIA (Hipszania), 21-27 lipca 2001

Na VI Olimpijskie Dni Młodzieży Europy do Murcii (Hiszpania) wyjechało 30 dziewcząt, 21 chłopców, 12 trenerów i 2 sędziów. Zawody zorganizowano w gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie, żeglarstwie oraz koszykówce, piłce nożnej, piłce ręcznej, piłce siatkowej.

Polacy wystąpili w siedmiu dyscyplinach sportowych: lekkiej atletyce, judo, piłce siatkowej, pływaniu, gimnastyce sportowej, żeglarstwie i tenisie Zdobyli dziesięć medali zajmując najwyższe w historii imprezy czwarte miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Rosji – 39 medali (19, 15, 5), na drugim miejscu Wielka Brytania – 28 medali (9, 10, 9), na trzecim Niemcy – 14 medali (5, 7, 2). Medale zdobywali zawodnicy z 34 krajów. W imprezie wzięło udział 2191 uczestników.

Reprezentacja Polski była zróżnicowana pod względem poziomu sportowego. Dziesięć medali i znaczna ilość zajętych wysokich miejsc punktowanych może świadczyć o dużym potencjale i możliwościach polskich zawodników. Najkorzystniej zaprezentowali się pływacy dominując na basenie i deklasując rywali. Efekty tego widać w dorobku medalowym i punktowym dyscypliny. Najlepiej zaprezentował się Przemysław Stańczyk potrójny medalista (2 złote i 1 brązowy medal), Sławomir Kuczko (złoty medal), Paweł Korzeniowski (srebrny medal) i Katarzyna Staszak (brązowy medal). Oprócz pływaków medale zdobyli: swoją konkurencję wygrał lekkoatleta Piotr Zrada w biegu na 400 m z wynikiem 47.33, który jest nie pobitym dotychczas rekordem tej imprezy. Złoty medal zdobyła Katarzyna Wróbel w judo w kategorii 63 kg, drugi był Michał Bieniek w skoku wzwyż. Brązowy medal zdobyła gimnastyczka Joanna Skibko w ćwiczeniach wolnych.
Gorzej niż w Esbjerg spisały się siatkarki wygrały dwa mecze w swej grupie z Holandią 3:2 i Belgią 3:1, lecz przegrały z Niemkami 0:3.W meczu o trzecie miejsce uległy Rosji 2:3 i ostatecznie zajęły czwarte miejsce. W żeglarstwie Agnieszka Konys zakończyła regaty na dziewiątym miejscu, a Artur Wilandt (klasa Laser) był piąty. W punktacji nieznacznie przegrał walkę o brązowy medal.

Poza osiągnięciami medalowymi nasi zawodnicy zdobyli aż 22 punktowane miejsca. Obsługę medialną z imprezy realizował Wojciech Zieliński.

W imprezie wzięło udział 2200 uczestników z 46 państw europejskich. Szefem Misji był Krzysztof Usielski.