Centrum Olimpijskie PKOl im. Jana Pawła II to serce polskiego sportu. Tu Polska Reprezentacja Olimpijska składa ślubowanie i stąd wyrusza na Igrzyska Olimpijskie.


W Centrum odbywa się wiele ważnych sportowych, kulturalnych i edukacyjnych wydarzeń. Realizowany jest szeroki, wielokierunkowy program edukacji olimpijskiej dzieci i młodzieży, propagowany jest olimpizm, polskie tradycje sportowe oraz związki sportu ze sztuką.

W Centrum Olimpijskim znajdują się: Biuro Polskiego Komitetu Olimpijskiego, sale konferencyjne, Muzeum Sportu z ekspozycją stałą i czasową, kino, galeria sztuki współczesnej – Galeria (-1), restauracja Moonsfera, Klub Olimpijczyka, Gym Generation i Zdrofit.


Geneza

Historia budowy Centrum Olimpijskiego sięga początku lat osiemdziesiątych, kiedy to opracowano koncepcję, a potem założenia projektowe inwestycji. W pierwszej połowie 1986 roku PKOl wystąpił do Stołecznego Biura Planowania Urzędu m.st. Warszawy o wskazanie lokalizacji pod budowę. W marcu 1987 r. otrzymaliśmy z Biura Planowania Rozwoju Warszawy decyzję o ustaleniu lokalizacji wraz z wstępnymi wytycznymi urbanistycznymi.

Czytaj więcej …


Akt erekcyjny

11 października 2002 roku wmurowany został  symboliczny kamień węgielny pod budowę Centrum Olimpijskiego. Był to początek bardzo ważnego etapu działalności Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Przekazanie obiektu do użytku nastąpiło 27 maja 2004 roku, gdzie – już w swojej nowej siedzibie – Polski Komitet Olimpijski pożegnał Polską Reprezentację Olimpijską udającą się na Igrzyska Olimpijskie w Atenach.



Założenia projektu

Siedziba PKOl powstała w zielonym pasie na płaskim nabrzeżu Wisły, przy trasie szybkiego ruchu. Dominujący nad otaczającym terenem obiekt sąsiaduje z fortyfikacjami Cytadeli Warszawskiej z jednej strony i Kępą Potocką z drugiej, a bezpośrednio z Klubem Sportowym Spójnia. W tym miejscu schodzą się przedwojenne założenia urbanistyczne i architektoniczne tak zwanego Żoliborza Dziennikarskiego i Oficerskiego.

Czytaj więcej …



Podstawowe dane o projekcie
LOKALIZACJA:
Warszawa, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
PROJEKT:
Kulczyński Architekt SP. z o.o
ARCHITEKCI:
Bogdan Kulczyński, Paweł Pyłka, Radosław Sojka
INWESTOR:
Polski Komitet Olimpijski
REALIZACJA:
Echo Investment S.A.
POWIERZCHNIA CAŁKOWITA:
ok. 6.500 mkw.+ parking



Wizja Architektów

Bogdan Kulczyński


„Projektując siedzibę Polskiego Komitetu Olimpijskiego wraz z Muzeum Sportu chcieliśmy pokazać, że nie jest to kolejny komercyjny biurowiec, lecz nowe, pierwsze od wielu lat w Warszawie muzeum, miejsce ukazujące historię i efekty sportowej rywalizacji.”

Czytaj więcej …


Nadanie imienia Jana Pawła II

12 kwietnia 2005 roku – 10 dni po śmierci Papieża Polaka – Zarząd PKOl jednogłośnie podjął decyzję, że Jan Paweł II będzie Patronem Centrum Olimpijskiego.18 maja 2005 roku – w dniu 85. urodzin Papieża Polaka – prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp i Prezes PKOl Piotr Nurowski uroczyście odsłonili tablice upamiętniające nadanie imienia Jana Pawła II Centrum Olimpijskiemu PKOl. Z kolei 18 maja 2020 roku odsłonięta została tablica upamiętniająca setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Odsłonił ją Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup i Metropolita warszawski oraz polscy medaliści olimpijscy: Anita Włodarczyk, Robert Korzeniowski i Zbigniew Bródka.

Jan Paweł II nie bez powodu jest Patronem Centrum Olimpijskiego. Sport był niezwykle ważny w Jego życiu. Uprawiał kajakarstwo i narciarstwo – nie tylko w młodości, ale także wtedy, gdy był już Biskupem Rzymu. Zawsze pamiętał też o sportowcach i powtarzał, że otacza ich ogromnym szacunkiem. W dniu, kiedy został Papieżem Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i spotkania z himalaistką Jan Paweł II powiedział: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko.”


Podczas Pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku – dokładnie 6 czerwca w Elblągu – Papież pozdrowił sportowców i wszystkich ludzi związanych ze sportem i skierował do nich następujące słowa:

„Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, który zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić.”

I właśnie te słowa znalazły się na pamiątkowej tablicy odsłoniętej w Centrum Olimpijskim.


Centrum Olimpijskie PKOl