• Igrzyska rozegrano w dniach 7-22 lutego.
  • Wystartowało 2176 zawodników (w tym 787 kobiet) z 72 krajów.
  • Igrzyska otworzył cesarz Japonii Akihito.

Program Igrzysk – 12 dyscyplin, 68 konkurencji

biathlon (6 konkurencji), bobsleje (2), curling (2), hokej na lodzie (2), łyżwiarstwo figurowe (4), łyżwiarstwo szybkie (10), łyżwiarstwo szybkie – short-track (6), narciarstwo alpejskie (10), narciarstwo klasyczne (15), narciarstwo dowolne (4), saneczkarstwo (3), snowboard (4).

Gwiazdy Igrzysk

Larysa Łazutina (Rosja, biegi narciarskie) – 3 złote medale, 1 srebrny,  brązowy
Bjoern Daehlie (Norwegia, biegi narciarskie) – 3 złote medale, 1 srebrny
Olga Daniłowa (Rosja, biegi narciarskie) – 2 złote medale, 1 srebrny
Hermann Maier (Austria, narciarstwo alpejskie) – 2 złote medale

Polska Reprezentacja Olimpijska

41 osób (startowało 39 – 15 kobiet i 24 mężczyzn) w 8 sportach: 10 biathlonistów (w tym 5 kobiet; 9 startowało + 1 rez.), 5 bobsleistów (4 startowało, 1 nie), 5 łyżwiarzy figurowych (w tym 3 kobiety), 3 łyżwiarzy szybkich, 1 łyżwiarz szybki – short-track, 12 narciarzy (w tym 5 kobiet), 2 saneczkarzy, 3 snowboardzistów (w tym 2 kobiety).

Chorążym reprezentacji Polski był biathlonista Jan Ziemianin.

Klasyfikacja medalowa

1.Niemcy291298
2.Norwegia2510105
3.Rosja18963

Polska0000

Najlepiej z polskiej ekipy spisali się zajmując piąte lokaty: Andrzej Bachleda-Curuś III junior w kombinacji alpejskiej i biathloniści: Wiesław Ziemianin, Tomasz Sikora, Jan Ziemianin i Wojciech Kozub w sztafecie 4×7,5 km.

W Nagano zadebiutował snowboard. Pojawił się ponownie curling w którym rywalizowały kobiety i mężczyźni. Do turnieju hokeja na lodzie po raz pierwszy w historii igrzysk zaproszono zawodowców oraz kobiety. Złoty medal zdobyli reprezentanci Czech. Naszpikowany gwiazdami NHL zespół Kanady z Wayne Gretzky’m na czele zajął dopiero czwarte miejsce.

Podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Nagano, w jego skład wybrana została siedmiokrotna medalistka olimpijska lekkoatletka Irena Szewińska.