II Młodzieżowe IO
Nankin 2014

  • Igrzyska rozegrano w dniach 16-28 sierpnia.
  • Wystartowało 3579 zawodników i osób z nimi współpracujących, reprezentujących 203 kraje.
  • Znicz olimpijski zapaliła reprezentantka Chin w skokach do wody Chen Ruolin.
  • Igrzyska otworzył prezydent Chin Xi Jinping.
  • Młodzi zawodnicy w wieku 14-18 lat wystartowali w 26 sportach i 222 dyscyplinach.

Polska Młodzieżowa Reprezentacja Olimpijska

Skład

Badminton

Krzysztof JAKOWCZUK
Magda KONIECZNA
TRENER: Paweł LENKIEWICZ

Boks

Elżbieta WÓJCIK
TRENER: Tomasz RÓŻAŃSKI

Gimnastyka sportowa

Wiktoria ŁOPUSZAŃSKA
TRENER: Grażyna NOWAK

Judo

Kamila PASTERNAK
Paweł WAWRZYCZEK
TRENERZY: Bogusław TYL, Zbigniew ZAMĘCKI

Kajakarstwo

Patryk GRZELKA
Marcel HOŁDAK
Klaudia ZWOLIŃSKA
TRENER: Robert WŁODARCZYK

Kolarstwo

Szymon SAJNOK
Damian SŁAWEK
Natalia NOWOTARSKA
Agata DROZDEK
TRENER: Waldemar CEBULA

Koszykówka (3×3)

Maciej BOJANOWSKI
Mateusz FATZ
Dominik OLEJNICZAK
Igor WADOWSKI
TRENER: Mirosław NOCULAK

Lekkoatletyka

Mateusz BORKOWSKI
Konrad BUKOWIECKI
Igor KOPALA
Olga NIEDZIAŁEK
Aleksandra OSTROWSKA
Ewa SWOBODA
Maja ŚLEPOWROŃSKA
Bartosz WÓJCIK
Magdalena ZYCER
Sylwia INDEKA
Adrian MUSZYŃSKI
Mateusz STRZESZEWSKI
Aneta KONIECZEK
Dawid ŻEBROWSKI
Wojciech KACZOR
Paweł CHMIEL
TRENERZY: Ireneusz BUKOWIECKI, Iwona KRUPA, Kazimierz ZIĘCINA

Łucznictwo

Sylwia ZYZAŃSKA
Marek SZAFRAN
TRENER: Zbigniew KOWALCZYK

Pięciobój nowoczesny

Bartosz HOFFMANN
TRENER: Mateusz NOWICKI

Siatkówka plażowa

Dominik KMIECIK
Jakub MACURA
TRENER: Andrzej PIOTROWSKI

Pływanie

Nikola PETRYKA
Dominika SZTANDERA
Jan HOŁUB
Wojciech WOJDAK
TRENER: Przemysław PTASZYŃSKI

Podnoszenie ciężarów

Kinga KACZMARCZYK
Paweł BRYLAK
TRENER: Wojciech GESEK

Strzelectwo sportowe

Agata NOWAK
TRENER: Jolanta SAMULEWICZ

Szermierka

Sylwia MATUSZCZAK
Anna SZYMCZAK
Andrzej RZĄDKOWSKI
Anna MROSZCZAK
TRENER: Piotr MAJEWSKI

Taekwondo olimpijskie

Patrycja ADAMKIEWICZ
TRENER: Józefina NOWACZYK-WRÓBEL

Tenis stołowy

Natalia BAJOR
Patryk ZATÓWKA
TRENER: Piotr SZAFRANEK

Tenis

Kamil MAJCHRZAK
Jan ZIELIŃSKI
TRENER: Jakub ULCZYŃSKI

Wioślarstwo

Mateusz ŚWIĘTEK
Karolina SMYRAK
Katarzyna PILCH
TRENER: Artur JANKOWIAK

Zapasy

Natalia STRZAŁKA
TRENER: Władysław OLEJNIK

Żeglarstwo

Magdalena MAJEWSKA
TRENER: Mariusz NALEWAJEK

Chorążym reprezentacji Polski była pięściarka Elżbieta Wójcik.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.Chiny65381314
2.Rosja57271911
3.Olimpijska drużyna mieszana39131214
     
12.Polska6501

Medale dla Polski (6)

Złote

Agata Nowak

(strzelectwo sportowe, ind.)

Andrzej Rządkowski

(szermierka, floret)

Kamil Majchrzak

(tenis, gra pojedyncza)

Konrad Bukowiecki

(lekkoatletyka, pchnięcie kulą)

Elżbieta Wójcik

(boks, kat. 69-75 kg)

Brązowy

Natalia Strzałka

(zapasy, styl wolny, kat. 70 kg)

Medale z udziałem Polaków w konkurencjach międzynarodowych (4)*

Złoty

Jan Zieliński (POL)/Jill Teichmann (SUI)

(tenis, pary mieszane)

Srebrny

Andrzej Rządkowski

(szermierka mix, druż. kontynentalne, Europa 1)

Brązowe

Anna Szymczak

(szermierka mix, druż. kontynentalne, Europa 2)

Kamil Majchrzak (POL)/Fanni Stollar (HUN)

(tenis, pary mieszane)

* medale wywalczone w konkurencjach międzynarodowych nie są wliczane do dorobku zdobyczy krajowych