III Zimowe MIO
Lozanna 2020


  • Igrzyska rozegrano w dniach 9-22 stycznia.
  • Wystartowało 1872 zawodników z 79 krajów.
  • Znicz olimpijski zapaliła łyżwiarka figurowa Gina Zehnder.
  • Igrzyska otworzyła prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Simonetta Sommaruga.
  • Zawodnicy zamieszkali w dwóch wioskach olimpijskich: jedna zlokalizowana była z Lozannie, a druga w St. Moritz.
  • Polska Młodzieżowa Reprezentacja Olimpijska liczyła 75 osób, w tym 45 zawodników (22 kobiety i 23 mężczyzn) reprezentujących 8 dyscyplin.

Polska Młodzieżowa Reprezentacja Olimpijska

Skład

Biathlon

Anna NĘDZA-KUBINIEC
Justyna PANTERAŁKA
Klaudia TOPÓR
Konrad BADACZ
Jan GUŃKA
Marcin ZAWÓŁ
TRENERZY: Agnieszka CYL, Rafał LEPEL

Bobsleje i Skeleton

Oskar LANGOWSKI – bobsleje
Zuzanna KLOCEK – skeleton
TRENERZY: Norbert FOLTIN – bobsleje, Oleg POLYVACH – skeleton

Curling

Klaudia SZMIDT
Monika WOSIŃSKA
Robert KAMIŃSKI
Dominik SZMIDT
TRENER: Damian HERMAN

Łyżwiarstwo szybkie

Tor długi
Filip HAWRYLAK
Michał KOPACZ
Daria KOPACZ
Marta DOBROWOLSKA

Short-track
Maria DOBOSZ
Hanna SOKOŁOWSKA
Mateusz KRZEMIŃSKI
TRENERZY: Adam SADOWSKI – short-track, Roland CIEŚLAK – tor długi

Narciarstwo

Biegi narciarskie
Karolina KUKUCZKA
Hanna POPKO
Karolina KALETA
Robert BUGARA
Sebastian BRYJA
Piotr SOBICZEWSKI

Kombinacja norweska
Mateusz JAROSZ
Bartłomiej KLIMOWSKI

Narciarstwo alpejskie
Gabriela HOPEK
Bartłomiej SANETRA

Skoki narciarskie
Wiktoria POLANOWSKA
Wiktoria PRZYBYŁA
Adam NIŻNIK
Jan HABDAS
TRENERZY: Justyna KOWALCZYK – biegi narciarskie, Wojciech TOPÓR, Wojciech TAJNER – skoki narciarskie, Tomisław TAJNER – kombinacja norweska, Marcin HOPEK, Wojciech SZAMOTA – narciarstwo alpejskie

Saneczkarstwo

Anna BRYK – jedynki
Nikola DOMOWICZ – dwójki
Dominika PIWKOWSKA – dwójki
Marcin KIEŁBASA – jedynki
Kacper IMIOŁEK – dwójki
Łukasz MAĆKAŁA – dwójki
TRENERZY: Andrzej ŚMIERZCHALSKI, Lesław PORĘBA

Hokej na lodzie

Anna KOT
Alicja MOTA
Alicja SOWA
Aleks MENC
Jakub MICHALSKI
Jakub TRZEBUNIA
TRENERZY: Tobiasz BIGOS, Sebastian OWCZAREK

Chorążym reprezentacji Polski był biathlonista Marcin Zawół.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.Chiny5130165
2.Rosja43181411
3.Korea Płd.191144
     
45.Polska1100

Medal dla Polski (1)

Złoty

Marcin Zawół

(biathlon, sprint 7,5 km)


Medale z udziałem Polaków w konkurencjach międzynarodowych (3)*

Srebrne

Daria KOPACZ (POL)/Team 16

(łyżwiarstwo szybkie, Mixed NOC Team)

Alicja MOTA (POL)/Black Team

(hokej na lodzie, Women’s Mixed NOC)
* na zdjęciu pierwsza w lewej

Aleks MENC (POL)/Red Team

(hokej na lodzie, Men’s Mixed NOC)
* na zdjęciu pierwszy w prawej w górnym rzędzie

Brązowy

Anna KOT (POL)/Blue Team

(hokej na lodzie, Women’s Mixed NOC)
* na zdjęciu pierwsza w prawej

* medale wywalczone w konkurencjach międzynarodowych nie są wliczane do dorobku zdobyczy krajowych