XV Letni EYOF
Baku 2019


BAKU (Azerbejdżan), 21-27 lipca 2019

XV Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Baku 2019 okazał się najlepszym dla Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji w historii jej występów w tej imprezie. Polacy w stolicy Azerbejdżanu wywalczyli 15 krążków: 6 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych. Do tej pory najlepszym dla Polski Festiwalem był ten z 1999 roku w Danii. Nasi reprezentanci zdobyli tam także 15 medali (3-4-8), ale tym razem przy takiej samej liczbie krążków, złotych było aż 6!

W Azerbejdżanie świetnie zaprezentowali się lekkoatleci, którzy wygrali klasyfikację medalową w tej dyscyplinie.

Fot.: Szymon Sikora/PKOl

W Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji znalazło się 101 sportowców (52 dziewczęta i 49 chłopców), którzy w Baku rywalizowali w ośmiu sportach: gimnastyce, judo, kolarstwie, koszykówce (dziewczęta), lekkoatletyce, pływaniu, tenisie i zapasach. Towarzyszyło im 41 osób współpracujących (trenerzy, opieka medyczno-fizjoterapeutyczna, misja organizacyjna).

Fot.: Szymon Sikora/PKOl

W klasyfikacji medalowej EYOF 2019 Polska, na 49 krajów (nie startowała Armenia), zajęła 9. miejsce. Wygrała Rosja – 66 medali (28-17-21), przed Wielką Brytanią – 25 medali (11-12-2) i Turcją – 27 medali (11-6-10).

Polska Młodzieżowa Reprezentacja

Skład

Gimnastyka

Dagmara Pyzio/Fot.: Tomasz PiechalDagmara Pyzio
Kaja Skalska/Fot.: Tomasz PiechalKaja Skalska
Isabel Sikoń/Fot.: Tomasz PiechalIsabel Sikoń
Kacper Garnczarek/Fot.: Tomasz PiechalKacper Garnczarek
Jan Wysocki/Fot.: Tomasz PiechalJan Wysocki

Trenerzy: Jacek Wodyk, Grażyna Nowak, Michał Bogus, Czesław Słodkowski

Judo

Oliwia Onysk/Fot.: Tomasz PiechalOliwia Onysk
Natalia Stokłosa/Fot.: Tomasz PiechalNatalia Stokłosa
Zuzanna Woźniak/Fot.: Tomasz PiechalZuzanna Woźniak
Alicja Ołdak/Fot.: Tomasz PiechalAlicja Ołdak
Martyna Głubiak/Fot.: Tomasz PiechalMartyna Glubiak
Natalia Kobus/Fot.: Tomasz PiechalNatalia Kobus
Filip Grela/Fot.: Tomasz PiechalFilip Grela
Olaf Loska/Fot.: Tomasz PiechalOlaf Loska
Michał Kowalczyk/Fot.: Tomasz PiechalMichał Kowalczyk
Kacper Karaś/Fot.: Tomasz PiechalKacper Karaś
Dmitrij Janczylik/Fot.: Tomasz PiechalDmitrij Janczylik
Filip Karczyk/Fot.: Tomasz PiechalFilip Karczyk

Trenerzy: Kotaro Sasaki, Paweł Zagrodnik

Kolarstwo

Tamara Szalińska/Fot.: Tomasz PiechalTamara Szalińska
Olga Wankiewicz/Fot.: Tomasz PiechalOlga Wankiewicz
Maja Wróblewska/Fot.: Tomasz PiechalMaja Wróblewska
Hubert Grygowski/Fot.: Tomasz PiechalHubert Grygowski
Łukasz Rykowski/Fot.: Tomasz PiechalŁukasz Rykowski
Igor Sęk/Fot.: Tomasz PiechalIgor Sęk

Trenerzy: Marcin Mientki, Maciej Stanowicz

Koszykówka

Alicja Jasrząb/Fot.: Tomasz PiechalAlicja Jarząb
Wiktoria Jastrzębska/Fot.: Tomasz PiechalWiktoria Jastrzębska
Emily Kalenik/Fot.: Tomasz PiechalEmily Kalenik
Maja Kozłowska/Fot.: Tomasz PiechalMaja Kozłowska
Agata Makurat/Fot.: Tomasz PiechalAgata Makurat
Marta Masłowska/Fot.: Tomasz PiechalMarta Masłowska
Julita Michniewicz/Fot.: Tomasz PiechalJulita Michniewicz
Aleksandra Mitrowska/Fot.: Tomasz PiechalAleksandra Mitrowska
Małgorzata Pawlak/Fot.: Tomasz PiechalMałgorzata Pawlak
Marta Sztąberska/Fot.: Tomasz PiechalMarta Sztąberska
Michalina Walczak/Fot.: Tomasz PiechalMichalina Walczak
Aleksandra Zając/Fot.: Tomasz PiechalAleksandra Zając

Trener: Adam Kubaszczyk, Radosław Duchnowski, Maciej Brodziński, Katarzyna Artych

Lekkoatletyka

Olga Rzeszewska/Fot.: Tomasz PiechalOlga Rzeszewska
Dominika Małkowska/Fot.: Tomasz PiechalDominika Małkowska
Kornelia Lesiewicz/Fot.: Tomasz PiechalKornelia Lesiewicz
Julita Maniecka/Fot.: Tomasz PiechalJulita Maniecka
Olimpia Breza/Fot.: Tomasz PiechalOlimpia Breza
Marika Majewska/Fot.: Tomasz PiechalMarika Majewska
Alicja Kaczmarek/Fot.: Tomasz PiechalAlicja Kaczmarek
Julia Koralewska/Fot.: Tomasz PiechalJulia Koralewska
Aleksandra Jankowska/Fot.: Tomasz PiechalAleksandra Jankowska
Maja Chamot/Fot.: Tomasz PiechalMaja Chamot
Joanna Mosiek/Fot.: Tomasz PiechalJoanna Mosiek
Daria Siemińska/Fot.: Tomasz PiechalDaria Siemińska
Gabriela Andrukonis/Fot.: Tomasz PiechalGabriela Andrukonis
Klaudia Kronburg/Fot.: Tomasz PiechalKlaudia Kronburg
Mateusz Górny/Fot.: Tomasz PiechalMateusz Górny
Oliwier Wdowik/Fot.: Tomasz PiechalOliwier Wdowik
Patryk Grzegorzewicz/Fot.: Tomasz PiechalPatryk Grzegorzewicz
Krzysztof Różnicki/Fot.: Tomasz PiechalKrzysztof Różnicki
Jędrzej Poczwardowski/Fot.: Tomasz PiechalJędrzej Poczwardowski
Oskar Łucki/Fot.: Tomasz PiechalOskar Łucki
Maciej Kopeć/Fot.: Tomasz PiechalMaciej Kopeć
Sebastian Moszczyński/Fot.: Tomasz PiechalSebastian Moszczyński
Adrian Kupczak/Fot.: Tomasz PiechalAdrian Kupczak
Wojciech Tomczyk/Fot.: Tomasz PiechalWojciech Tomczyk
Jarosław Andrzejczak/Fot.: Tomasz PiechalJarosław Andrzejczak
Dawid Piłat/Fot.: Tomasz PiechalDawid Piłat
Eryk Kołodziejczak/Fot.: Tomasz PiechalEryk Kołodziejczak
Wiktor Gruzd/Fot.: Tomasz PiechalWiktor Gruzd

Trenerzy: Karol Sikorski, Tomasz Saska, Krzysztof Król, Magdalena Kubala, Tomasz Szewczyk, Aldona Świtała, Krzysztof Węglarski

Pływanie

Wiktoria Guść/Fot.: Tomasz PiechalWiktoria Guść
Laura Bernat/Fot.: Tomasz PiechalLaura Bernat
Klaudia Tarasiewicz (Polonia Warszawa)/Fot.: Tomasz PiechalKlaudia Tarasiewicz
Katarzyna Klimczyk/Fot.: Tomasz PiechalKatarzyna Klimczyk
Zofia Chrzan/Fot.: Tomasz PiechalZofia Chrzan
Dominika Trentkiewicz/Fot.: Tomasz PiechalDominika Trentkiewicz
Mateusz Chowaniec/Fot.: Tomasz PiechalMateusz Chowaniec
Paweł Ursyniuk/Fot.: Tomasz PiechalPaweł Uryniuk
Jan Zubik/Fot.: Tomasz PiechalJan Zubik
Michał Daszkiewicz/Fot.: Tomasz PiechalMichał Daszkiewicz
Nazar Żurawel/Fot.: Tomasz PiechalNazar Żurawel
Filip Kosiński/Fot.: Tomasz PiechalFilip Kosiński
Konrad Zieliński/Fot.: Tomasz PiechalKonrad Zieliński
Krzysztof Chmielewski/Fot.: Tomasz PiechalKrzysztof Chmielewski
Stanisław Żołądź/Fot.: Tomasz PiechalStanisław Żołądź
Mikołaj Dobrindt/Fot.: Tomasz PiechalMikołaj Dobrindt

Trenerzy: Bartosz Olejarczyk, Sławomir Pliszka, Leszek Małyszek, Jarosław Dobosz

Tenis

Rozalia Gruszczyńska/Fot.: Tomasz PiechalRozalia Gruszczyńska
Zuzanna Kubacha/Fot.: Tomasz PiechalZuzanna Kubacha
Olaf Pieczkowski/Fot.: Tomasz PiechalOlaf Pieczkowski
Filip Pieczonka/Fot.: Tomasz PiechalFilip Pieczonka

Trenerzy: Mikołaj Weymann, Tomasz Tołstyko

Zapasy

Katarzyna Jargieła/Fot.: Tomasz PiechalKatarzyna Jargieła
Weronika Kapinos/Fot.: Tomasz PiechalWeronika Kapinos
Agata Kazimierczak/Fot.: Tomasz PiechalAgata Kazimierczak
Zofia Polowczyk/Fot.: Tomasz PiechalZofia Polowczyk
Patrycja Strzelczyk/Fot.: Tomasz PiechalPatrycja Strzelczyk
Natalia Walczak/Fot.: Tomasz PiechalNatalia Walczak
Kamil Barłowski/Fot.: Tomasz PiechalKamil Barłowski
Sebastian Indycki/Fot.: Tomasz PiechalSebastian Indycki
Krystian Krupiński/Fot.: Tomasz PiechalKrystian Krupiński
Fabian Niedźwiedzki/Fot.: Tomasz PiechalFabian Niedźwiedzki
Piotr Sobolewski/Fot.: Tomasz PiechalPiotr Sobolewski
Bartosz Sołtys/Fot.: Tomasz PiechalBartosz Sołtys
Andrzej Drewa/Fot.: Tomasz PiechalAndrzej Drewa
Kacper Karaśkiewicz/Fot.: Tomasz PiechalKacper Karaśkiewicz
Mateusz Ropiak/Fot.: Tomasz PiechalMateusz Ropiak
Kevin Metel/Fot.: Tomasz PiechalKevin Metel
Olivier Skrzypczak/Fot.: Tomasz PiechalOlivier Skrzypczak
Piotr Stolarczyk/Fot.: Tomasz PiechalPiotr Stolarczyk

Trenerzy: Krzysztof Pawlak, Leszek Wosiek, Piotr Szczeponiok, Piotr Leonarczyk, Dariusz Grzywiński, Adam Blok, Marcin Kotlarski

MEDALE REPREZENTACJI POLSKI

Złote medale (6)
Olimpia BREZA – lekkoatletyka, 3000 m
Eryk KOŁODZIEJCZAK – lekkoatletyka, rzut oszczepem
Jędrzej POCZWARDOWSKI – lekkoatletyka, 1500 m
Gabriela ANDRUKONIS – lekkoatletyka, rzut oszczepem
Mateusz GÓRNY, Oliwer WDOWIK, Wiktor GRUZD, Patryk GRZEGORZEWICZ, Oskar ŁUCKI, Maciej KOPEĆ – lekkoatletyka, sztafeta szwedzka
Mateusz CHOWANIEC – pływanie, 50 m st. dowolnym

Srebrne medale (3)
Patryk GRZEGORZEWICZ – lekkoatletyka, 400 m
Krzysztof RÓŻNICKI – lekkoatletyka, 800 m
Filip PIECZONKA, Olaf PIECZKOWSKI – tenis, gra podwójna

Brązowe medale (6)
Oliwer WDOWIK – lekkoatletyka, 200 m
Krzysztof CHMIELEWSKI – pływanie, 200 m st. motylkowym
Wiktoria GUŚĆ – pływanie, 200 m st. dowolnym
Filip KOSIŃSKI – pływanie, 200 m st. grzbietowym
Paweł URYNIUK – pływanie, 100 m st. motylkowym
Piotr STOLARCZYK – zapasy, styl klasyczny, -51 kg