IV Letni EYOD
Lizbona 1997

LIZBONA (Portugalia), 18-24 lipca 1997

Na IV Olimpijskie Dni Młodzieży Europy do Lizbony wyjechały 23 dziewczęta, 14 chłopców, 10 trenerów i 2 sędziów. W sumie polska ekipa liczyła 52 osoby.
W imprezie wzięło udział wg oficjalnych statystyk 2510 uczestników (zawodniczek, zawodników i oficjeli). Zawody zorganizowano w gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkiej atletyce, pływaniu, żeglarstwie oraz, koszykówce, piłce nożnej, piłce ręcznej, piłce siatkowej.

Polacy wystąpili w 6 dyscyplinach sportowych: lekkiej atletyce, judo, piłce siatkowej, pływaniu, gimnastyce sportowej i żeglarstwie. Zdobyli cztery medale: srebro – Aldona Wozignój w skoku w dal, brąz: Barbara Bukowska w judo – kategoria 44 kg, Michał Olchawski w żeglarstwie – klasa Optimist i drużyna piłki siatkowej dziewcząt. Uzyskali oni również siedem miejsc 4-8. W klasyfikacji medalowej z uwagi na brak złotego medalu Polacy zostali sklasyfikowani dopiero na 26. miejscu.

Medale zdobyło 35 państw. Zwyciężyła reprezentacja Rosji – 42 medale (18, 13, 11), na drugim miejscu Ukraina – 22 medale (11, 5, 6), na trzecim Wielka Brytania – 23 medale (10, 2, 11). Na duże uznanie zasłużyła drużyna dziewcząt w piłce siatkowej, która zajęła w turnieju trzecie miejsce. Waleczność i dobry poziom sportowy udokumentowany został sukcesem medalowym, który budzi nadzieję na przyszłość. Trzy wygrane mecze (z Ukrainą 3:1, Łotwą 3:0 i Turcją 3:0 oraz porażka z Rosją 1:3) to dobry bilans udziału polskich siatkarek w EYOD w Lizbonie.

Stosunkowo mała ilość zdobyczy medalowych została zrekompensowana uznaniem jakim organizatorzy obdarzyli polską reprezentację przyznając jej nagrodę „Fair Play”. W imprezie wzięło udział ponad 2500 tysiąca uczestników z 47 państw europejskich.