Salt Lake City 2002

• Igrzyska rozegrano w dniach 8-24 lutego.
  • Wystartowało 2399 zawodników (w tym 886 kobiet) z 77 krajów.
  • Rozdano 80 kompletów medali.
  • Znicz zapaliła amerykańska drużyna hokeja na lodzie, mistrzowie olimpijscy z 1980 roku z Lake Placid.
  • Igrzyska otworzył prezydent USA Georg W. Bush.

Program Igrzysk – 13 dyscyplin i 78 konkurencji

biathlon (8 konkurencji), bobsleje (3), curling (2), hokej na lodzie (2), łyżwiarstwo figurowe (4), łyżwiarstwo szybkie (10), łyżwiarstwo szybkie – short-track (8), narciarstwo alpejskie (10), narciarstwo klasyczne (18), narciarstwo dowolne (4), saneczkarstwo (3), skeleton (2), snowboard (4).

Gwiazdy Igrzysk

Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia, biathlon) – 4 złote medale
Janica Kostelic (Chorwacja, biegi narciarskie) – 3 złote medale, 1 srebrny
Samppa Lajunen (Finlandia, kombinacja norweska) – 3 złote medale
Adam Małysz (Polska, skoki narciarskie) – 1 srebrny medal, 1 brązowy

Polska Reprezentacja Olimpijska

30 osób (startowało 27 – 5 kobiet i 22 mężczyzn) w 7 sportach: 6 biathlonistów (w tym 1 kobieta; 5 startowało + 1 rez.), 5 bobsleistów (4 startowało + 1 rez.), 4 łyżwiarzy figurowych (w tym 2 kobiety), 4 łyżwiarzy szybkich (w tym 1 kobieta), 1 łyżwiarz szybki – short-track, 8 narciarzy (7 startowało + 1 rez.), 2 snowboardzistów (w tym 1 kobieta).

Chorążym reprezentacji Polski był łyżwiarz figurowy Mariusz Siudek.

Klasyfikacja medalowa

1.Norwegia251357
2.Niemcy3612168
3.USA34101311

21-22.Polska2011

Medale dla Polski (2)

Srebrny – Adam Małysz (skoki narciarskie, K-90)

Brązowy – Adam Małysz (skoki narciarskie, K-120)

Pierwszy raz złoty medal zdobyli czarnoskórzy sportowcy amerykańska bobsleistka Vonetta Flowers i kanadyjski hokeista Jarome Iginla.

Po raz pierwszy od 1972 roku na podium zimowych igrzysk stanął polski sportowiec. Kibice sportu w Polsce czekali na ten moment 10 956 dni – Adam Małysz będąc trzeci, zdobył na średniej skoczni piąty medal dla Polski w historii Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Trzy dni później Małysz wywalczył srebro na obiekcie K-120.

O medal „otarła” się snowboardzistka Jagna Marczułajtis, zajmując w slalomie gigancie równoległym czwarte miejsce.