III Zimowy EYOD
Sundsvall 1997

SUNDSVALL (Szwecja), 7-13 lutego 1997

Na III Zimowe Olimpijskie Dni Młodzieży Europy do Sundsvall (Szwecja), które odbyły się w dniach 7-13 lutego 1997 r. reprezentacja Polski liczyła 9 zawodniczek, 7 zawodników i 8 trenerów. W sumie w imprezie wzięło udział 991uczestników z 41 krajów (w tym 650 zawodniczek i zawodników). Zawody rozegrano w biathlonie, narciarstwie alpejskim i klasycznym, łyżwiarstwie figurowym, short tracku i hokeju na lodzie. Organizatorzy umiejscowili ekipy w hotelach w stutysięcznym mieście Sundsvall oraz w górach blisko tras narciarskich.

Zawody zostały rozegrane w kategorii wiekowej młodzieży ur. w latach 1980-81. Polscy młodzi reprezentanci startowali w narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich, biathlonie, łyżwiarstwie figurowym i łyżwiarstwie szybkim – short tracku. Zajęli jedenaste miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Włoch – 14 medali (7,5,2), na drugim miejscu Rosja – 14 medali (7, 4, 3), na trzecim Szwecja – 12 medali (7, 4, 1). Medale zdobywali zawodnicy z 19 krajów.

W zawodach wzięli udział najlepsi zawodnicy na naszym kontynencie. Polacy zdobyli w Sundsvall trzy medale: Marcin Gralla – srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m oraz brązowy medal na dystansie 500 m, Dagmara Krzyżyńska – brązowy medal w alpejskim slalomie równoległym. Marcin Gralla uznany został za jednego z najbardziej obiecujących łyżwiarzy szybkich. Jako talent winien być objęty specjalnym programem opieki przygotowanym przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego dla juniorów w naszym kraju. Dagmara Krzyżyńska przegrała rywalizację o srebrny medal zaledwie o 0.1 sekundy. Waleczność młodej polskiej zawodniczki była zauważona na górskim stoku w Sundsvall.

Młodzi polscy zawodnicy zajęli również punktowane miejsca: w slalomie specjalnym dziewcząt (4. miejsce zajęła Marta Berezik), w short tracku – 500 m chłopców 4.  miejsce wywalczył Mariusz Wojnowski). 4. lokatę uzyskała też solistka w jeździe figurowej na lodzie Sabina Wojtala. Ósme miejsce zostało wywalczone w short tracku – 1000 m dziewcząt.

Wyniki sportowe uzyskane przez Polaków dzielą się na dwie grupy. Do pierwszej zdobywającej medale i miejsca w pierwszej dziesiątce zaliczyły się łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo alpejskie, łyżwiarstwo figurowe i short track. Do drugiej grupy prezentującej niższy poziom sportowy i uzyskującej odległe miejsca należały biathlon i biegi narciarskie.

W klasyfikacji medalowej polska reprezentacja uplasowała się na 11. miejscu.