Igrzyska XXVIII Olimpiady
Ateny 2004


  • Igrzyska rozegrano w dniach 13-29 sierpnia.
  • Wystartowało 10 625 zawodników (w tym 4329 kobiet) z 201 krajów.
  • Rozdano 301 kompletów medali.
  • Przysięgę olimpijską w imieniu sportowców złożyła pływaczka Zoe Dimoschaki, natomiast w imieniu sędziów i trenerów – Lazaros Voreadis.
  • Znicz zapalił żeglarz, mistrz olimpijski z Atlanty 1996 w klasie Mistral Nikolaos Kaklamanakis.
  • Igrzyska otworzył prezydent Grecji Kostis Stephanopoulos.

Program Igrzysk – 31 dyscyplin, 301 konkurencji

badminton (5 konkurencji), baseball (1), boks (11), gimnastyka (18), hokej na trawie (2), jeździectwo (6), judo (14), kajakarstwo (16), kolarstwo (18), koszykówka (2), lekkoatletyka (46), łucznictwo (4), pięciobój nowoczesny (2), piłka nożna (2), piłka ręczna (2), piłka siatkowa (4), piłka wodna (2), pływanie (32), pływanie synchroniczne (2), podnoszenie ciężarów (15), skoki do wody (8), softball (1), strzelectwo (17), szermierka (10), taekwondo (8), tenis (4), tenis stołowy (4), triathlon (2), wioślarstwo (14), zapasy (18), żeglarstwo (11).

Gwiazda Igrzysk

Michael Phelps (USA, pływanie) – 6 złotych medali, 2 brązowe
Otylia Jędrzejczak (Polska, pływanie) – 1 złoty medal, 2 srebrne

Polska Reprezentacja Olimpijska

202 osoby (startowało 194 – 62 kobiety i 132 mężczyzn) w 21 sportach: 3 badmintonistów, 3 bokserów, 6 gimnastyczek artystycznych, 1 gimnastyczka sportowa (nie startowała), 4 jeźdźców, 6 judoków (w tym 2 kobiety), 23 kajakarzy (w tym 7 kobiet), 16 kolarzy (w tym 5 kobiet), 52 lekkoatletów (w tym 23 kobiety; 45 startowało + 5 rez., 2 nie), 4 łuczników (w tym 3 kobiety), 4 pięcioboistów (w tym 2 kobiety), 7 pływaków (w tym 2 kobiet), 7 ciężarowców (w tym 2 kobiety), 12 siatkarzy, 5 strzelców (w tym 3 kobiety), 3 szermierzy (w tym 2 kobiety), 1 taekwondo (kobieta), 2 tenisistów, 2 tenisistów stołowych, 23 wioślarzy (w tym 2 kobiety), 9 zapaśników, 9 żeglarzy (w tym 2 kobiety).

Chorążym reprezentacji Polski był pływak Bartosz Kizierowski.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.USA102373827
2.Chiny63321714
3.Rosja92272738
     
23.Polska10325

Medale dla Polski (10)

Złote

Otylia Jędrzejczak
(pływanie, 200 m stylem motylkowym)

Robert Korzeniowski
(lekkoatletyka, chód na 50 km)

Tomasz Kucharski, Robert Sycz
(wioślarstwo, dwójka podwójna wagi lekkiej)

Srebrne

Otylia Jędrzejczak
(pływanie, 100 m stylem motylkowym)

Otylia Jędrzejczak
(pływanie, 400 m stylem dowolnym)

Brązowe

Beata Sokołowska-Kulesza, Aneta Pastuszka
(kajakarstwo, K2 na 500 m)

Sylwia Gruchała
(szermierka, floret)

Agata Wróbel
(podnoszenie ciężarów, waga powyżej 75 kg)

Anna Rogowska
(lekkoatletyka, skok o tyczce)

Mateusz Kusznierewicz
(żeglarstwo, klasa Finn)

Bohaterką naszej reprezentacji była Otylia Jędrzejczak, która zdobyła jeden złoty i dwa srebrne medale. Swój czwarty złoty medal zdobył Robert Korzeniowski i stał się najbardziej utytułowanym polskim olimpijczykiem – 4 złote medale.

W rywalizacji po raz pierwszy wystąpili sportowcy z Kiribati i Timoru Wschodniego.