I Młodzieżowe IO
Singapur 2012


  • Igrzyska rozegrano w dniach 14-26 sierpnia.
  • Wystartowało 3531 zawodników i osób z nimi współpracujących, reprezentujących 204 kraje.
  • Przysięgę w imieniu zawodników złożyła Caroline Chew, a w imieniu sędziów Syed Abdul Kadir.
  • Znicz olimpijski reprezentant Singapuru w żeglarstwie Darren Choy.
  • Igrzyska otworzył prezydent Singapuru Sellapan Rama Nathan.
  • Młodzi zawodnicy w wieku 14-18 lat wystartowali w 26 dyscyplinach sportu.


Polska Młodzieżowa Reprezentacja Olimpijska

Skład


Boks

Dawid MICHELUS (54 kg)
TRENER: Sławomir NOWICKI

Gimnastyka

Łukasz BORKOWSKI (gimnastyka sportowa)
TRENER: Adam KOPERSKI

Jeździectwo

Wojciech DAHLKE (skoki)
TRENER: Antoni DAHLKE

Judo

Maja RASIŃSKA (-52 kg)
TRENER: Lech KOPEĆ

Kajakarstwo

Joanna BRUSKA
Igor DOLATA
Patryk SOKÓŁ
TRENER: Michał BRZUCHALSKI

Kolarstwo

Monika ŻUR
Michał CZERKIES
Marek KULAS
Bartłomiej WAWAK
TRENER: Waldemar CEBULA

Lekkoatletyka

Katarzyna DULAK (2000m przez przeszkody)
Karolina KOŁECZEK (100m ppł)
Sandra MALINOWSKA (rzut młotem)
Aneta RYDZ (skok wzwyż)
Anna WLOKA (pchnięcie kulą)
Krzysztof BRZOZOWSKI (pchnięcie kulą)
Sebastian DOBKOWSKI (rzut młotem)
Filip DROZDOWSKI (100m ppł)
Adrian JÓZEFOWICZ (trójskok)
Tomasz KLUCZYŃSKI (200m)
Wojciech PRACZYK (rzut dyskiem)
Sebastian WISZNIEWSKI (400m)
TRENERZY: Andrzej MIREK, Andrzej KURDZIEL

Łucznictwo

Maciej JAWORSKI
Aleksandra WOJNICKA
TRENER: Krzysztof WŁOSIK

Pięciobój nowoczesny

Anna MALISZEWSKA
Karol DZIUDZIEK
TRENER: Krzysztof GAWLIKOWSKI

Pływanie

Klaudia NAZIĘBŁO (50m, 100m, 200m styl grzbietowy)
Natalia PAWLACZEK (50m, 100, 200m styl dowolny)
Marcin CIEŚLAK (200m, 100m, 50m styl motylkowy)
Mateusz WYSOCZYŃSKI (50m, 100m, 200m styl grzbietowy)
TRENER: Maria JAKÓBIK

Podnoszenie ciężarów

Milena KRUCZYŃSKA
Patryk SŁOWIKOWSKI
TRENER: Ireneusz PEPŁOWSKI

Szermierka

Martyna SWATOWSKA (szpada)
Angelika WĄTOR (szabla)
Tomasz KRUK (szpada)
TRENER: Zbigniew RYCZEK

Taekwondo olimpijskie

Marcin ANIKIEJ (63 kg)
TRENER: Dariusz SKIBA

Tenis stołowy

Konrad KULPA
TRENER: Piotr NAPIÓRKOWSKI

Wioślarstwo

Konrad RACZYŃSKI
TRENER: Mirosław REWERS

Zapasy

Suzan SAEED ALI
TRENER: Krzysztof OŁENCZYN

Żeglarstwo

Hanna IDZIAK – windsurfer (klasa techno 293)
Robert PELLOWSKI – windsurfer (klasa techno 293)
Sara PIASECKA – jacht jednoosobowy
TRENER: Jarosław MIARCZYŃSKI

Chorążym reprezentacji Polski była judoczka Maja Rasińska.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.Chiny5130165
2.Rosja43181411
3.Korea Płd.191144
     
45.Polska6105

Medale dla Polski (6)

Złoty

Krzysztof Brzozowski

(lekkoatletyka, pchnięcie kulą)


Brązowe

Martyna Swatowska

(szermierka, szpada indywidualnie)

Marcin Cieślak

(pływanie, 200 m st. mot.)

Anna Wloka

(lekkoatletyka, pchnięcie kulą)

Aneta Rydz

(lekkoatletyka, skok wzwyż)

Dawid Michelus

(boks, kat. 54 kg)

Medale z udziałem Polaków w konkurencjach międzynarodowych (3)*

Złoty

Wojciech Dahlke – w składzie Europy

(jeździectwo, drużynowy konkurs skoków)

Srebrne

Tomasz Kluczyński – w składzie Europy

(lekkoatletyka, sztafeta „olimpijska” 100+200+300+400m)

Martyna Swatowska – w składzie Europy

(szermierka, mikst drużynowy)

* medale wywalczone w konkurencjach międzynarodowych nie są wliczane do dorobku zdobyczy krajowych