III Młodzieżowe IO
Buenos Aires 2018


  • Igrzyska rozegrano w dniach 6-18 października.
  • Wystartowało 3998 zawodników (1999 kobiet i 1999 mężczyzn) z 206 krajów.
  • Znicz olimpijski zapalili: żeglarz Santiago Lange i judoczka Paula Pareto.
  • Igrzyska otworzył prezydent Argentyny Mauricio Macri.
  • Młodzi zawodnicy w wieku 14-18 lat wystartowali w 32 sportach (36 dyscyplin).
  • Polska Młodzieżowa Reprezentacja Olimpijska liczyła 103 osoby, w tym 70 zawodników (37 kobiet i 33 mężczyzn) reprezentujących 17 dyscyplin.

Polska Młodzieżowa Reprezentacja Olimpijska

Skład

Taniec sportowy – Breakdance

Piotr WINIARSKI
TRENER: Marcin WIECZOREK

Wspinaczka sportowa

Aleksandra KAŁUCKA
Natalia KAŁUCKA
TRENER: Tomasz MAZUR

Boks

Natalia GAJEWSKA
TRENER: Jacek DYMOWSKI

Hokej na trawie

Eryk BEMBENEK
Tomasz BEMBENEK
Jakub CHUMEŃCZUK
Jakub GEBLER
Gracjan JARZYŃSKI
Korneliusz NITKA
Michał NOWAKOWSKI
Marcin SZCZĘSNY
Dawid ZABŁOCKI
TRENERZY: Mateusz GROCHAL, Łukasz WOJCIESZAK

Julia BALCERZAK
Nicole CHRUSZCZ
Aleksandra KUCHARSKA
Oliwia KUCHARSKA
Dżesika MAZUR
Małgorzata PLEWA
Lena SKOCZEK
Sandra TATRCZUK
Viktoria ZIMMERMANN
TRENERZY: Bogusław KOZŁOWSKI, Janusz MICAŁ

Kajakarstwo

Wojciech PILARZ
TRENER: Robert WŁODARCZYK

Kolarstwo

Marta JASKUSLKA
Wiktoria KIERAT
Piotr KRYŃSKI
Damian PAPIERSKI
TRENER: Waldemar CEBULA

Lekkoatletyka

Karolina BOMBA
Kinga GACKA
Klaudia KAZIMIERSKA
Wiktoria MIĄSO
Monika ROMASZKO
Pia SKRZYSZOWSKA
Alicja STÓJ
Jakub CZAK
Piotr GOŹDZIEWICZ
Gracjan KOZAK
Adam ŁUKOMSKI
Rafał ŁUPIŃSKI
Adam MASACZYŃSKI
Marek MUCHA
Tomasz RATAJCZYK
TRENERZY: Zbigniew ROLBIECKI (biegi), Michał TITTINGER (skoki), Tomasz SZEWCZYK (rzuty)

Pięciobój nowoczesny

Agnieszka WYSOKIŃSKA
Kamil KASPERCZAK
TRENER: Tomasz CYGAŃSKI

Siatkówka plażowa

Julia GIERCZYŃSKA
Patrycja JUNDZIŁŁ
Mikołaj MISZCZUK
Dominik POZNAŃSKI
TRENERZY: Tomasz SIŃCZAK, Rafał SZTERNEL

Pływanie

Weronika HALLMANN
Kornelia FIEDKIEWICZ
Karolina JURCZYK
Aleksandra KNOP
Jan KAŁUSOWSKI
Bartłomiej KOZIEJKO
Jakub KRASKA
Jakub MAJERSKI
TRENER: Maciej MŁYNARCZYK

Podnoszenie ciężarów

Paulina RUTKOWSKA
Jakub ZIELIŃSKI
TRENER: Wojciech GESEK

Strzelectwo sportowe

Wiktoria BOBER
TRENER: Grzegorz PIETRZYK

Szermierka

Magdalena ŁAWSKA
Maciej BEM
TRENER: Tomasz CIEPŁY

Taekwondo

Marcelina KOSZEL
Jakub SADURSKIE
TRENER: Marek ZAWADKA

Tenis

Iga ŚWIĄTEK
Daniel MICHALSKI
TRENER: Mikołaj WEYMANN

Tenis stołowy

Anna WĘGRZYN
TRENER: Leszek KUCHARSKI

Żeglarstwo

Oliwia HŁOBUCZEK
Lidia SULIKOWSKA
Kamil MANOWIECKI
TRENER: Cezariusz PIÓRCZYK

Chorążym reprezentacji Polski była tenisistka Iga Świątek.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.Rosja56291812
2.Chiny311899
3.Japonia39151212
     
70.Polska4013

Medale dla Polski (4)

Srebrny

Jakub Kraska

(pływanie, 100m st. dow.)


Brązowe

Jan Kałusowski

(pływanie, 200m st. klas.)

B. Koziejko, J.Majerski, J. Kraska, J.Kałusowski

(pływanie, sztafeta 4x100m st. zm.)

Gracjan Kozak

(lekkoatletyka, rzut dyskiem)

Medale z udziałem Polaków w konkurencjach międzynarodowych (2)*

Złoty

Iga Świątek (POL)/Kaja Juvan (SLO)

(tenis, pary mieszane)

Brązowy

Kamil Kasperczak (POL)/Laura Hereida (ESP)

(pięciobój nowoczesny, pary mieszane)

* medale wywalczone w konkurencjach międzynarodowych nie są wliczane do dorobku zdobyczy krajowych