VIII Letni EYOF
Lignano Sabbiadoro 2005

LIGNANO SABBIADORO (Włochy), 3-8 lipca 2005

Zawody w Lignano – Sabbiadoro zostały przeprowadzone w jedenastu dyscyplinach: gimnastyce sportowej dziewcząt, judo dziewcząt i chłopców, kajakarstwie dziewcząt i chłopców, kolarstwie chłopców, lekkiej atletyce dziewcząt i chłopców, pływaniu dziewcząt i chłopców, tenisie dziewcząt i chłopców, koszykówce chłopców, piłce nożnej chłopców, piłce ręcznej dziewcząt i piłce siatkowej dziewcząt.

Reprezentacje poszczególnych krajów miały prawo do zgłoszenia swojego uczestnictwa we wszystkich dyscyplinach indywidualnych i jednej grze zespołowej. Reprezentacja Polski liczyła 83 osoby w tym 58 zawodników. Szefem Misji był Tomasz Marcinkowski. Polacy zdobyli w Lignano 9 medali w tym jeden złoty, 5 srebrnych i 3 brązowe. W klasyfikacji medalowej w gronie 48 państw uczestniczących w Festiwalu Polska uplasowała się na 21. miejscu. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Rosji – 43 medale (15, 16, 12), na drugim miejscu Włochy – 36 medali (14, 8, 14), na trzecim Wielka Brytania – 23 medale (13, 5, 5).

Znakomity występ zanotowali kajakarze Jakub Sitkowski i Bartosz Pławski wygrywając trudną kajakarską konkurencję C-2 na 1000 m. Srebrne medale zdobyli pływacy Maciej Hreniak na 400 m stylem dowolnym i Mateusz Matczak na 400 m stylem zmiennym. Podobnie drugie miejsca uzyskały judoczki Ewa Konieczny w kategorii 44 kg i Wioletta Nasiadko w kategorii 77 kg. Srebrny medal uzyskała również lekkoatletka Kamila Zglejc w biegu na 800 m. Dobrze też zaprezentowała się Daria Pogorzelec zdobywając brązowy medal w judo w kategorii 77 kg. Trzecie w swej konkurencji w skoku w dal był Damian Szade. Brązowy medal ( już drugi podczas EYOF) zdobył pływak Maciej Hreniak na 1500 m stylem dowolnym.

W sumie, medale zdobyli zawodnicy i zawodniczki z 37 państw. Udział polskiej ekipy należy uznać za udany. Oprócz zdobyczy medalowych młodzi polscy sportowcy wzięli wiele razy udział w ścisłych finałach. Obsługę medialną z imprezy realizował Wojciech Zieliński.