Trenerka Roku


Nie tylko dla kobiet

To flagowa inicjatywa Komisji Sportu Kobiet działającej przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Konkurs organizowany jest cyklicznie od 2001 roku. Głównym jego celem jest popularyzacja sportu kobiet, wzmocnienie pozycji kobiet w sporcie oraz promowanie wybitnych indywidualności trenerskich. Oprócz nagrody dla trenerki za osiągnięcia w danym roku, przyznawane są nagrody dla trenera pracującego z kobietami – za osiągnięcia w danym roku, za całokształt pracy szkoleniowej z kobietami oraz za promowanie sportu kobiet – między innymi w mediach i pracach naukowych.

Laureaci konkursu – Zobacz listę nagrodzonych


XIX edycja – Trenerka Roku 2019

Trenerka Roku
Malwina Wojtulewicz (lekkoatletyka)

Trener pracujący z kobietami
Jakub Urban (wioślarstwo)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Eulalia Rolińska (strzelectwo sportowe)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Jadwiga Ślawska-Szalewicz

Wyróżnienia
dr Dagmara Gerasimuk, Hanna Fidusiewicz


XVIII edycja – Trenerka Roku 2018

Trenerka Roku
Urszula Kamińska (łyżwiarstwo szybkie)

Trener Roku
Aleksander Matusiński (lekkoatletyka)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Robert Radwański (tenis)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
dr Maria Rotkiewicz


XVII edycja – Trenerka Roku 2017

Trenerka Roku
Jolanta Kumor (lekkoatletyka)

Wyróżnienia
Ewa Bresińska-Krawiec (kajakarstwo), Edyta Małoszyc (pięciobój nowoczesny)

Trener Roku
Krzysztof Kaliszewski (lekkoatletyka), Zdzisław Staniul (żeglarstwo)

Wyróżnienie
Witold Kopron (lekkoatletyka)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Zbigniew Kowalczuk (kajakarstwo)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Anna Bajan


XVI edycja – Trenerka Roku 2016

Trenerka Roku
Elżbieta Madejska (tenis stołowy)

Wyróżnienie
Sabina Włodek (piłka ręczna)

Trener Roku
Krzysztof Kaliszewski (lekkoatletyka), Marcin Witkowski (wioślarstwo), Tomasz Kryk (kajakarstwo)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Zbigniew Nęcek (tenis stołowy)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Celina Sokołowska, Maria Katarzyna Olesińska


XV edycja – Trenerka Roku 2015

Trenerka Roku
Malwina Wojtulewicz-Sobierajska (lekkoatletyka)

Wyróżnienie
Ewa Bresińska-Krawiec (kajakarstwo)

Trener Roku
Tomasz Wiktorowski (tenis ziemny)

Wyróżnieni
Tomasz Kryk (kajakarstwo), Kim Rasmussen (piłka ręczna)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Urszula Jankowska


XIV edycja – Trenerka Roku 2014

Trenerka Roku
Aneta Szczepańska (judo)

Trener Roku
Tomasz Różański (boks)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Danuta Teresa Majewska (akrobatyka sportowa)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Barbara Kowalska i prof. dr hab. Stanisław Socha


XIII edycja – Trenerka Roku 2013

Trenerka Roku
Joanna Majdan (judo)

Trener Roku
Adam Kołodziejczyk i Andrzej Koziński (biathlon)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Edward Szymczak (lekkoatletyka)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Helena Żak


XII edycja – Trenerka Roku 2012

Trenerka Roku
Violetta Bakoś (piłka siatkowa)

Trener Roku
Krzysztof Kaliszewski (lekkoatletyka)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Andrzej Piątek (kolarstwo MTB)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
prof. dr hab. Zofia Żukowska


XI edycja – Trenerka Roku 2011

Trenerka Roku
Jolanta Samulewicz (strzelectwo sportowe)

Trener Roku
Paweł Kowalski i Cezariusz Piórczyk (żeglarstwo)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Irena Półtorak (piłka nożna kobiet)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
dr Jadwiga Kłodecka-Różalska


X edycja – Trenerka Roku 2010

Trenerka Roku
Ewa Białkowska (łyżwiarstwo szybkie)

Trener Roku
Aleksander Wierietielny (biegi narciarskie)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Andrzej Kijowski (strzelectwo sportowe)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Elżbieta Trześniewska


IX edycja – Trenerka Roku 2009

Trenerka Roku
Jadwiga Zajdel (lekkoatletyka)

Trener Roku
Aleksander Wierietielny (biegi narciarskie)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Bogdan Serwiński (piłka siatkowa)


VIII edycja – Trenerka Roku 2008

Trenerka Roku
Violetta Bakoś (siatkówka plażowa)

Trener Roku
Jan Godlewski (zapasy kobiet)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Anna Dejner (lekkoatletyka)


VII edycja – Trenerka Roku 2007

Trenerka Roku
Bożena Karkut (piłka ręczna)

Trener Roku
Tadeusz Pagiński (szermierka)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Paweł Słomiński (pływanie)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Justyna Szubert-Kotomska (TVP SA)


VI edycja – Trenerka Roku 2006

Trenerka Roku
Nadia Bilova (biathlon)

Trener Roku
Stanisław Pytel (pięciobój nowoczesny)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Maria Jakóbik (pływanie)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Halina Kustosz (portal internetowy www.kobiety.pl)

Nagrody specjalne ufundowane przez redakcję dziennika SPORT
Lidia Chojecka – dwukrotna złota medalistka XXIX HME w lekkoatletyce
Zbigniew Król – za trenerski wkład w sukcesy Lidii Chojeckiej


V edycja – Trenerka Roku 2005

Trenerka Roku
Maria Obłękowska-Skucha (lekkoatletyka)

Wyróżnienie
Monika Łysiak (strzelectwo sportowe)

Trener Roku
Mariusz Kosman (szermierka)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Magdalena Janicka („Magazyn Olimpijski”)

Nagrody specjalne ufundowane przez redakcję dziennika SPORT
Justyna Kowalczyk – za „Piękne olimpijskie wzruszenia”
Aleksander Wierietielny – za „Trenerski wkład w olimpijski sukces Justyny Kowalczyk”


IV edycja – Trenerka Roku 2004

Trenerka Roku
Danuta Soćko (podnoszenie ciężarów)

Wyróżnienie
Krystyna Głażewska (kajakarstwo)

Trener Roku
Paweł Słomiński ( pływanie)

Wyróżnienie
Jacek Torliński (lekkoatletyka)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Tadeusz Pagiński (szermierka)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Lidia Nowakowa (katowicki SPORT)


III edycja – Trenerka Roku 2003

Trenerka Roku
Bożena Haracz (badminton)

Trener Roku
Andrzej Niemczyk (piłka siatkowa)

Wyróżnienie
Piotr Głażewski (kajakarstwo)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Witold Nerling (żeglarstwo)

Wyróżnienie
Jerzy Stańczak (wioślarstwo)

Nagroda za promowanie sportu kobiet
Renata Susałko (Polskie Radio)

Wyróżnienie
Łukasz Jedlewski (Przegląd Sportowy)


II edycja – Trenerka Roku 2002

Trenerka Roku
Jolanta Samulewicz (strzelectwo sportowe)

Trener Roku
Paweł Słomiński (pływanie)

Wyróżnienie
Przemysław Przyłuski (piłka nożna kobiet)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Andrzej Siennicki (lekkoatletyka)

Wyróżnienie
Jadwiga Szyszko (lekkoatletyka)


I edycja – Trenerka Roku 2001

Trenerka Roku
Iwona Mydlarz-Chruścińska (jazda figurowa na lodzie)

Wyróżnienia
Klaudia Majorowa (badminton), Marina Jagiełło (tenis ziemny)

Trener Roku
Andrzej Drużkowski (piłka ręczna)

Wyróżnienia
Andrzej Piątek (kolarstwo MTB), Marek Szerszyński (kolarstwo szosowe)

Nagroda za całokształt pracy trenerskiej z zawodniczką/-ami
Longin Szmit (szermierka)

Wyróżnienie
Teresa Pecold (piłka ręczna)