Apel Olimpijski 2022

Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w Atenach w dniach 6-15 kwietnia 1896 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia chcemy przypomnieć olimpijskie zasady i wartości, podkreślić znaczenie sportu w kształtowaniu społeczeństw, szerzyć historię polskiego sportu i jego dorobek. Służą temu Dni Olimpijczyka organizowane w wielu miejscach naszego kraju, a więc okolicznościowe wystawy, konkursy, spotkania z zawodnikami i trenerami.

Za nami XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Niech waleczna postawa naszych Olimpijczyków – tych z Pekinu jak i z wszystkich poprzednich igrzysk olimpijskich – będzie zachętą do uprawiania sportu oraz realizacji marzeń, a nasz Apel Olimpijski zmotywuje wszystkich do uprawiania sportu i życia w zgodzie z olimpijskimi wartościami – takimi jak przyjaźń, szacunek, dążenie do doskonałości i fair play.

Apelujemy do uczniów, rodziców i nauczycieli o jeszcze większe zainteresowanie sportem i jego popularyzacją. Liczymy na wsparcie władz państwowych i samorządów wszystkich szczebli, tak bardzo potrzebne do rozwoju i promocji kultury fizycznej.

Życzymy wszystkim, dla których sport jest wartością i istotną częścią życia, by olimpijskie przesłanie CITIUS, ALTIUS, FORTIUS, COMMUNIS – a więc SZYBCIEJ, WYŻEJ, MOCNIEJ, RAZEM, towarzyszyło Wam w codziennym życiu, a olimpijskie wartości były dla każdego prawdziwym drogowskazem. To „RAZEM” ma szczególne znaczenie teraz, gdy w Ukrainie toczy się wojna, a Naród Ukraiński potrzebuje solidarności, wsparcia i pokoju.

Niech zatem w tegorocznym Apelu Olimpijskim szczególnie wybrzmi nasze jednoznaczne stanowisko: Polski Komitet Olimpijski zdecydowanie potępia atak na Ukrainę oraz łamanie prawa, pokoju, olimpijskich wartości i zasad.

Polski Komitet Olimpijski

Warszawa 2022