Igrzyska XI Olimpiady
Berlin 1936


  • Igrzyska zostały rozegrane w dniach 1-16 sierpnia.
  • Wystartowało 4066 zawodników z 49 krajów (w tym 328 kobiet).
  • Rozdano 129 kompletów medali.
  • Przysięgę w imieniu olimpijczyków złożył ciężarowiec Rudolf Ismayr.
  • Po raz pierwszy w historii, na arenie igrzysk zapalony został znicz olimpijski, a zaszczyt ten przypadł lekkoatlecie Fritzowi Schilgenowi, wybranemu ze względu na ładny styl biegania.
  • Igrzyska otworzył kanclerz Niemiec Adolf Hitler.

Program Igrzysk 21 dyscyplin, 129 konkurencji

boks (8 konkurencji), gimnastyka (9), hokej na trawie (1), jeździectwo (6), kajakarstwo (9), kolarstwo (6), koszykówka (1), lekkoatletyka (29), pięciobój nowoczesny (1), piłka nożna (1), piłka ręczna (1), piłka wodna (1), pływanie (11), podnoszenie ciężarów (5), polo (1), skoki do wody (4), strzelectwo (3), szermierka (7), wioślarstwo (7), zapasy (14), żeglarstwo (4).

Gwiazda Igrzysk

James Cleveland „Jesse” Owens (USA, lekkoatletyka) – 4 złote medale

Polska Reprezentacja Olimpijska

125 osób (startowało 113 – 11 kobiet i 102 mężczyzn) w 14 sportach: 8 bokserów (7 startowało, 1 nie), 9 gimnastyczek (8 startowało, 1 nie),8 jeźdźców (6 startowało + 2 rez.), 5 kolarzy (4 startowało + 1 rez.), 18 lekkoatletów (w tym 3 zawodniczki; 17 startowało, 1 nie), 12 koszykarzy (10 startowało + 2 rez.), 2 kajakarzy, 5 pływaków (4 startowało + 1 rez.), 18 piłkarzy (17 startowało + 1 rez.), 11 szermierzy, 6 strzelców, 11 wioślarzy, 4 zapaśników (3 startowało, 1 nie), 8 żeglarzy (7 startowało + 1 rez.).

Chorążym reprezentacji Polski był lekkoatleta Klemens Biniakowski.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.Niemcy89332630
2.USA56242012
3.Węgry161015
     
22.Polska6033

Medale dla Polski (6)

Srebrne

Stanisława Walasiewicz
(lekkoatletyka, bieg na 100 m)

Jadwiga Wajs
(lekkoatletyka, rzut dyskiem)

Zdzisław Kawecki, Henryk Leliwa-Roycewicz, Seweryn Kulesza
(jeździectwo, WKKW)

Brązowe

Maria Kwaśniewska
(lekkoatletyka, rzut oszczepem)

Władysław Karaś
(strzelectwo, karabin małokalibrowy leżąc 50 m)

Jerzy Ustupski, Roger Verey
(wioślarstwo, dwójka podwójna)

Trzy medale wywalczyły lekkoatletki, po jednym jeźdźcy, strzelec i wioślarze. Ponownie w gronie najlepszych znalazły się Stanisława Walasiewicz zajmując drugie miejsce w biegu na 100 m oraz Jadwiga Wajs w rzucie dyskiem. Trzecia, w rzucie oszczepem, była Maria Kwaśniewska.