III Letni EYOD
Bath 1995

BATH (Wielka Brytania), 9-14 lipca 1995

W imprezie wzięło udział 2366 uczestników (zawodniczek, zawodników: 1709) z 47 państw. Zawody zorganizowano w gimnastyce, judo,kolarstwie, lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie oraz hokeju na trawie, koszykówce, piłce ręcznej. Trzecia edycja tej imprezy zlokalizowana była w historycznym walijskim mieście Bath. Gospodarze szczycili się swą historią sytuując kilka obiektów sportowym nieopodal zabytkowych ruin Bath. Szczególnie ciekawie zorganizowano przemarsz ekip na plac, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia. Ulicami miasta ponad dwa i pół tysiąca uczestników utworzyło wielobarwny sportowy tłum. W uroczystości otwarcia wzięła królowa Anglii, co zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez młodzież. Jacques Rogge zaznaczył, że ranga imprezy znacząco wzrosła.

Polacy wystąpili w pięciu dyscyplinach sportowych: lekkiej atletyce, judo, pływaniu, gimnastyce artystycznej i tenisie . Zdobyli dziewięć medali zajmując ósme miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Wielkiej Brytanii – 42 medale (24, 10, 8), na drugim miejscu Rosja – 27 medali (12, 8, 7), na trzecim Rumunia – 23 medale (8, 8, 7). Medale zdobywali zawodnicy z 40 krajów.

Tradycyjnie świetnie zaprezentowali się polscy lekkoatleci. Złote medale zdobyli Tomasz Ścigaczewski w biegu na 110 m przez płotki i Grzegorz Kujawski w biegu na 1500 m. Ten sam zawodnik zdobył też brązowy medal w biegu na 3000 m. Dobry występ zanotował srebrny medalista – judoka Robert Krawczyk przegrywając nieznacznie walkę finałową. Dużą niespodziankę sprawił tenisista Radosław Nijaki, który w finale turnieju tenisowego nieznacznie uległ. Jednak jego srebrny medal to duże pozytywne zaskoczenie i miły akcent ostatniego dnia imprezy. Do bardzo pozytywnego występu należy zaliczyć też srebrny medal Anny Kwiatkowskiej w pływaniu na dystansie 200 m stylem zmiennym. Występy finałowe przyniosły też polskiej ekipie dwa medale brązowe judoczek: Barbary Bukowskiej w kategorii 36 kg oraz Moniki Cabaj w kategorii 44 kg. Występ Polaków w Wielkiej Brytanii był bardzo pozytywny i przyniósł dużo doświadczenia w kontekście perspektywy startu w 2000 roku w Sydney.