Igrzyska XVIII Olimpiady
Tokio 1964


  • Igrzyska rozegrano w dniach 10-24 października.
  • Wystartowało 5151 zawodników (w tym 678 kobiet) z 93 krajów.
  • Rozdano 163 komplety medali.
  • Przysięgę olimpijską w imieniu sportowców złożył gimnastyk Yoshimori Ono.
  • Znicz zapalił Yoshinori Sakai (urodził się 6 sierpnia 1945 roku, w dniu zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Hiroszimę).
  • Igrzyska otworzył cesarz Japonii Hirohito.

Program Igrzysk – 21 dyscyplin, 163 konkurencje

boks (10 konkurencji), gimnastyka (14), hokej na trawie (1), jeździectwo (6), judo (4), kajakarstwo (7), kolarstwo (7), koszykówka (1), lekkoatletyka (36), pięciobój nowoczesny (2), piłka nożna (1), piłka siatkowa (2), piłka wodna (1), pływanie (18), podnoszenie ciężarów (7), skoki do wody (4), strzelectwo (6), szermierka (8), wioślarstwo (7), zapasy (16), żeglarstwo (5).

Gwiazda Igrzysk

Łarysa Łatynina (ZSRR, gimnastyka) – 3 złote medale, 2 srebrne, 1 brązowy

Polska Reprezentacja Olimpijska

145 osób (startowało 140 – 25 kobiet i 115 mężczyzn) w 12 sportach: 10 bokserów, 14 gimnastyków (w tym 7 kobiet; 12 startowało + 2 rez.), 10 kajakarzy (w tym 3 kobiety; 9 startowało + 1 rez.), 8 kolarzy, 12 koszykarzy, 36 lekkoatletów (w tym 7 kobiet; 35 startowało + 1 rez.), 7 ciężarowców, 10 siatkarek, 6 strzelców, 15 szermierzy, 12 wioślarzy (11 startowało + 1 rez.), 5 zapaśników.

Chorążym reprezentacji Polski był ciężarowiec Waldemar Baszanowski.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.USA90362628
2.ZSRR96303135
3.Japonia291658
     
7.Polska237619

Medale dla Polski (23)

Złote

Józef Schmidt
(lekkoatletyka, trójskok)

Józef Grudzień
(boks, waga lekka)

Jerzy Kulej
(boks, waga lekkopółśrednia)

Marian Kasprzyk
(boks, waga półśrednia)

Teresa Ciepły, Halina Górecka, Irena Kirszenstein, Ewa Kłobukowska
(lekkoatletyka, sztafeta 4×100 m)

Waldemar Baszanowski
(podnoszenie ciężarów, 67,5 kg)

Egon Franke
(szermierka, floret)

Srebrne

Irena Kirszenstein
(lekkoatletyka, 200 m)

Irena Kirszenstein
(lekkoatletyka, skok w dal)

Teresa Ciepły
(lekkoatletyka, 80 m ppł)

Marian Dudziak, Marian Foik, Wiesław Maniak, Andrzej Zieliński
(lekkoatletyka, sztafeta 4×100 m)

Egon Franke, Ryszard Parulski, Janusz Różycki, Zbigniew Skrudlik, Witold Woyda
(szermierka, floret drużynowo)

Artur Olech
(boks, waga musza)

Brązowe

Krystyna Czajkowska, Maria Golimowska, Krystyna Jakubowska, Danuta Kordaczuk, Krystyna Krupa, Józefa Ledwig, Jadwiga Marko, Jadwiga Rutkowska, Zofia Szczęśniewska, Maria Śliwka
(siatkówka)

Emil Ochyra, Jerzy Pawłowski, Andrzej Piątkowski, Wojciech Zabłocki, Ryszard Zub
(szermierka, szabla drużynowo)

Andrzej Badeński
(lekkoatletyka, 400 m)

Ewa Kłobukowska
(lekkoatletyka, 100 m)

Mieczysław Nowak
(podnoszenie ciężarów, 60 kg)

Marian Zieliński
(podnoszenie ciężarów, 67,5 kg)

Ireneusz Paliński
(podnoszenie ciężarów, 90 kg)

Józef Grzesiak
(boks, waga lekkopółśrednia)

Tadeusz Walasek
(boks, waga średnia)

Zbigniew Pietrzykowski
(boks, waga półciężka)

Dla Polski były to niezwykle udane igrzyska. Z 23 medalami zajęliśmy najwyższą lokatę  w dotychczasowych startach. Autorką największej niespodzianki w polskiej ekipie była 18-letnia Irena Kirszenstein, która zdobyła dwa srebrne medale (w skoku w dal oraz w biegu na 200 m). Po raz drugi na najwyższym stopniu podium stanął trójskoczek Józef Schmidt.

Do programu igrzysk wprowadzono: siatkówkę kobiet i mężczyzn oraz narodowy sport gospodarzy – judo. W igrzyskach zadebiutowali reprezentanci, Algierii, Czadu, Dominikany, Kamerunu, Konga, Libii, Madagaskaru, Malezji, Mali, Monako, Nepalu, Nigru, Senegalu, Tanzanii (jako Tanganika) i Zambii (jako Rodezja Północna).