Nagroda im. Eugeniusza
Pietrasika


Nadzieje Olimpijskie

Nagradzamy młodych sportowców i ich opiekunów szkoleniowych. Co roku przyznajemy Nagrody „Nadziei Olimpijskich im. Eugeniusza Pietrasika”. Otrzymują je Ci sportowcy, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich.

Eugeniusz Pietrasik to polski działacz sportowy, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wiceprezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, prezes Polskiej Fundacji Olimpijskiej. Został szefem polskiej misji olimpijskiej na Igrzyska Olimpijskie w Atlancie w 1996 roku. Podczas ceremonii otwarcia – 20 lipca 1996 roku – wkroczył na czele polskiej ekipy na stadion olimpijski, a po ustawieniu się na płycie obiektu zasłabł i pomimo prowadzonej reanimacji zmarł po przewiezieniu do szpitala.

Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 1 sierpnia 1996 został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz rozwoju sportu, za propagowanie idei olimpijskiej.

Laureaci Nagrody „Nadziei Olimpijskich im. Eugeniusza Pietrasika”