Igrzyska XXX Olimpiady
Londyn 2012


  • Igrzyska rozegrano w dniach 27 lipca – 12 sierpnia.
  • Wystartowało 10 768 zawodników (w tym 4776 kobiet) z 204 krajów.
  • Rozdano 302 komplety medali.
  • Przysięgę olimpijską w imieniu sportowców złożyła taekwondzistka Sarah Stevenson, natomiast w imieniu sędziów Mik Basi i trenerów – Eric Farrell.
  • Znicz olimpijski zapalili: Callun Airlie, Jordan Duckitt, Desiree Henry, Katie Kirk, Cameron MacRitchie, Aidan Reynolds i Adelle Trecey, nominowani przez brytyjskich weteranów sportowych. Jedynym nie sportowcem w tym gronie był Duckitt.
  • Igrzyska otworzyła królowa Anglii Elżbieta II.

Program Igrzysk – 29 dyscyplin, 302 konkurencje

badminton (5 konkurencji), boks (13), gimnastyka (18), hokej na trawie (2), jeździectwo (6), judo (14), kajakarstwo (16), kolarstwo (18), koszykówka (2), lekkoatletyka (47), łucznictwo (4), pięciobój nowoczesny (2), piłka nożna (2), piłka ręczna (2), piłka siatkowa (4), piłka wodna (2), pływanie (34), pływanie synchroniczne (2), podnoszenie ciężarów (15), skoki do wody (8), strzelectwo (15), szermierka (10), taekwondo (8), tenis (5), tenis stołowy (4), triathlon (2), wioślarstwo (14), zapasy (18), żeglarstwo (10).

Gwiazda Igrzysk

Michael Phelps (USA, pływanie) – 4 złote medale, 2 srebrne

Polska Reprezentacja Olimpijska

221 osób (startowało 210 – 82 kobiety i 128 mężczyzn) w 22 sportach: 6 badmintonistów (w tym 2 kobiety), 1 pięściarka, 1 gimnastyczka artystyczna, 2 gimnastyków sportowych (w tym 1 kobieta), 4 jeźdźców (w tym 2 kobiety), 6 judoków (w tym 3 kobiety), 13 kajakarzy (w tym 5 kobiety), 13 kolarzy (w tym 4 kobiety; 12 startowało + 1 rez.), 60 lekkoatletów (w tym 22 kobiety; 52 startowało + 7 rez., 1 nie), 2 łuczników (w tym 1 kobieta), 3 pięcioboistów (w tym 2 kobiety), 14 siatkarzy, 18 pływaków (w tym 8 kobiet; 17 startowało + 1 rez.), 9 ciężarowców (w tym 3 kobiety), 4 strzelczynie, 8 szermierzy (w tym 6 kobiet), 1 taekwondo, 7 tenisistów (w tym 4 kobiety), 5 tenisistów stołowych (w tym 4 kobiety; 4 start + 1 rez.), 3 triathlonistów (w tym 2 kobiety), 26 wioślarzy (w tym 6 kobiet), 4 zapaśników (w tym 2 kobiety), 11 żeglarzy (w tym 4 kobiety).

Chorążym reprezentacji Polski była tenisistka Agnieszka Radwańska.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.USA104462929
2.Chiny88382723
3.Wlk. Brytania65291719
     
24.Polska11325

Medale dla Polski (10)

Złote

Tomasz Majewski
(lekkoatletyka, pchnięcie kulą)

Adrian Zieliński
(podnoszenie ciężarów, waga 85 kg)

Anita Włodarczyk
(lekkoatletyka, rzut młotem)

Srebrne

Sylwia Bogacka
(strzelectwo, karabin pneumatyczny – 10 m)

Bartłomiej Bonk
(podnoszenie ciężarów, waga105 kg)

Brązowe

Karolina Naja, Beata Mikołajczyk
(kajakarstwo, K2 500 m)

Damian Janikowski
(zapasy – styl klasyczny, waga 84 kg)

Magdalena Fularczyk, Julia Michalska
(wioślarstwo, dwójka podwójna wagi lekkiej)

Zofia Klepacka-Noceti
(żeglarstwo, klasa RSX)

Przemysław Miarczyński
(żeglarstwo, klasa RSX)