Igrzyska XXVII Olimpiady
Sydney 2000


  • Igrzyska rozegrano w dniach 15 września – 1 października.
  • Wystartowało 10 651 zawodników (w tym 4769 kobiet) ze 199 krajów.
  • Rozdano 300 kompletów medali.
  • Przysięgę olimpijską w imieniu sportowców złożyła hokeistka na trawie Rachelle Margaret Hawkes, natomiast w imieniu sędziów i trenerów – Peter Kerr.
  • Znicz zapaliła srebrna medalistka z Atlanty 1996 w biegu na 400 m Cathy Freeman (wygrywając rywalizację na tym dystansie w Sydney, przeszła do historii, jako pierwsza kobieta, która zapaliła znicz na igrzyskach, w których zdobyła złoty medal).
  • Igrzyska otworzył gubernator generalny Australii sir William Deane.

Program Igrzysk – 31 dyscyplin, 300 konkurencji

badminton (5 konkurencji), baseball (1), boks (12), gimnastyka (18), hokej na trawie (2), jeździectwo (6), judo (14), kajakarstwo (16), kolarstwo (18), koszykówka (2), lekkoatletyka (46), łucznictwo (4), pięciobój nowoczesny (2), piłka nożna (2), piłka ręczna (2), piłka siatkowa (4), piłka wodna (2), pływanie (32), pływanie synchroniczne (2), podnoszenie ciężarów (15), skoki do wody (8), softball (1), strzelectwo (17), szermierka (10), taekwondo (8), tenis (4), tenis stołowy (4), triathlon (2), wioślarstwo (14), zapasy (16), żeglarstwo (11).

Gwiazdy Igrzysk

Aleksiej Nemow (Rosja, gimnastyka) – 2 złote medale, 1 srebrny, 3 brązowe
Ian Thorpe (Australia, pływanie) – 3 złote medale, 2 srebrne
Marion Jones (USA, lekkoatletyka) – 3 złote medale, 2 brązowe
Robert Korzeniowski (Polska, lekkoatletyka) – 2 złote medale

Polska Reprezentacja Olimpijska

195 osób (startowało 187 – 58 kobiet i 129 mężczyzn) w 19 sportach: 3 badmintonistów (w tym 1 kobieta), 5 bokserów, 1 gimnastyczka artystyczna, 2 gimnastyków sportowych (w tym 1 kobieta), 16 hokeistów na trawie, 6 judoków (w tym 1 kobieta; 5 startowało, 1 nie), 23 kajakarzy (w tym 7 kobiet; 21 startowało + 2 rez.), 11 kolarzy (10 startowało, 1 nie), 12 koszykarek, 39 lekkoatletów (w tym 15 kobiet; 35 startowało + 4 rez.), 5 łuczników (w tym 3 kobiety), 3 pięcioboistów (w tym 3 kobiety), 8 pływaków w tym 4 kobiety), 9 ciężarowców (w tym 3 kobiety), 5 strzelców (w tym 2 kobiety), 10 szermierzy (w tym 4 kobiety), 2 tenisistów stołowych, 17 wioślarzy (w tym 3 kobiety), 9 zapaśników, 9 żeglarzy (w tym 2 kobiety).

Chorążym reprezentacji Polski był dwukrotny mistrz olimpijski zapaśnik Andrzej Wroński.        

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.USA91362432
2.Rosja88322828
3.Chiny59281614
     
14.Polska14653

Medale dla Polski (14)

Złote

Renata Mauer-Różańska
(strzelectwo, karabin standard – 3 pozycje)

Robert Korzeniowski
(lekkoatletyka, chód sportowy – 20 km)

Robert Korzeniowski
(lekkoatletyka, chód sportowy – 50 km)

Szymon Ziółkowski
(lekkoatletyka, rzut młotem)

Kamila Skolimowska
(lekkoatletyka, rzut młotem)

Tomasz Kucharski, Robert Sycz
(wioślarstwo, dwójka wagi lekkiej)

Srebrne

Agata Wróbel
(podnoszenie ciężarów, waga +72 kg)

Szymon Kołecki
(podnoszenie ciężarów, waga 94 kg)

Krzysztof Kołomański, Michał Staniszewski
(kajakarstwo górskie, C2 slalom)

Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka, Barbara Wolnicka
(szermierka, floret drużynowo)

Paweł Baraszkiewicz, Daniel Jędraszko
(kajakarstwo, C2 500 m)

Brązowe

Leszek Blanik
(gimnastyka, skok przez konia)

Aneta Pastuszka, Beata Sokołowska
(kajakarstwo, K2 500 m)

Dariusz Białkowski, Grzegorz Kotowicz, Adam Seroczyński, Marek Witkowski
(kajakarstwo, K4 na 1000 m)