I Letni EYOD
Bruksela 1991

BRUKSELA (Belgia), 17-21 lipca 1991

W imprezie wzięło udział 2084 uczestników (zawodniczek, zawodników i oficjeli) z 31 państw. Zawody zorganizowano w gimnastyce, judo, lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie i tenisie stołowym oraz hokeju na trawie, koszykówce, piłce nożnej, piłce siatkowej. Podczas ceremonii otwarcia na słynnym brukselskim Grande Place obecny był Juan Antonio Samaranch oraz Przewodniczący EOC Jacques Rogge. Ten ostatni – jako pomysłodawca tej imprezy w swym przemówieniu bardzo mocno akcentował ideę imprezy. Ma ona służyć młodym europejskim sportowcom jako płaszczyzna szlachetnej rywalizacji i winna być przedsmakiem prawdziwych Igrzysk Olimpijskich. Gospodarze starali się uczynić wszystko co możliwe, by zakwaterowanie i transport były na najwyższym poziomie. Polska ekipa dysponowała własnym autokarem co jeszcze bardziej ułatwiało poruszanie się po obiektach sportowych.

Polacy wystąpili w pięciu dyscyplinach sportowych: lekkiej atletyce, judo, pływaniu, gimnastyce artystycznej i tenisie stołowym. Nie wzięli udziału w grach zespołowych, co sprawiło, że ekipa nie była bardzo liczna.

Polska ekipa zdobyła dziesięć medali zajmując wysokie siódme miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Francji – 31 medali (13, 8, 10), na drugim miejscu uplasowała się Rosja – 24 medale (12, 5, 7), na trzecim Wielka Brytania – 29 medali (10, 9, 10). Medale zdobywali zawodnicy z 23 krajów. Wyjątkowo silną ekipę wysłał do Brukseli Polski Związek Lekkiej Atletyki. Trzy złote medale: Anety Bednarczyk – 100 m przez płotki, Anety Sadach – skok w dal i Piotra Tymko bieg na 200 m zrobiły wrażenie na kierownictwie PKOl. Walecznie o złoty medal biła się też judoczka Ewa Krauze w kategorii 52 kg. Srebrne medale zdobyły judoczki Beata Kucharzewska w kategorii 48 kg i Irena Tokarz w kategorii 61 kg. Druga w swej konkurencji – w biegu na 200 m była Ewa Charska.
Dobrze też zaprezentowali się „srebrni” pływacy Tomasz Mazurek na 100 m stylem dowolnym i Tomasz Piotrowski na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Brązowy medal zdobyła lekkoatletyczna sztafeta 4×100 m dziewcząt.

Występ Polaków w Brukseli oceniony został bardzo wysoko. Na trybunach stadionu Heysel byli polscy urzędnicy pracujący w strukturach urzędów Unii Europejskiej.