II Zimowy EYOD
Andora 1995

ANDORRA, 5-9 lutego 1995

W imprezie wzięło udział 740 uczestników z 39 państw. Organizatorzy zadbali szczególnie o bardzo dobre naśnieżenie tras biatlonowych i narciarskich oraz o bardzo punktualny transport na obiekty sportowe. Ceremonia otwarcia odbyła się w hali lodowej – w bardzo prestiżowym miejscu stolicy Andory w La Vella.

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Juan Antonio Samaranch – w swym wystąpieniu inauguracyjnym w Pałacu Zimowym w La Vella obiecał popierać tę imprezę i wspomagać udział ekip w EYOD środkami z Solidarności Olimpijskiej MKOl.

Zawody w Andorze zostały rozegrane w kategorii wiekowej młodzieży ur. w latach 1978-79. Rywalizowano w biathlonie, konkurencjach alpejskich, biegach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym. Andorra powitała uczestników dużą gościnnością i znakomitymi warunkami zakwaterowania w hotelach trzy a nawet czterogwiazdkowych.

Polacy wystąpili w biathlonie, biegach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym. Zdobyli jeden medal srebrny zajmując dziesiąte miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Włoch – 11 medali (4, 5, 2), na drugim miejscu Francja – 6 medali (3, 1, 2), na trzecim Rosja – 6 medali (2, 2, 2). Medale zdobywali zawodnicy z 16 krajów.

Bardzo dobrze spisała się polska para taneczna Jolanta Bury i Łukasz Zalewski, zdobywając w trudnej konkurencji znakomite drugie miejsce. Sukces jest tym większy, że do złotego medalu zabrakło zaledwie 0,5 punktu a srebrny medal cieszy tym bardziej, że zdobyty został po bardzo trudnych przygotowaniach i problemach z lodowiskiem przez zawodami. Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego – po sukcesie w Andorze – objął tę parę programem przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano.

Słabo spisali się nasi biegacze i biathloniści zajmując odległe miejsca. Polski Związek Narciarski i Polski Związek Biathlonu dokonają analizy i oceny stanu posiadania kadrowiczów – juniorów.