II Letni EYOD
Valkenswaard 1993

VALKENSWAARD (Holandia), 3-8 lipca 1993

W imprezie wzięło udział 2615 uczestników (zawodniczek, zawodników i oficjeli) z 43 państw. Zawody zorganizowano w gimnastyce, judo, lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie oraz hokeju na trawie, koszykówce, piłce nożnej, piłce siatkowej. Gospodarze imprezy – mając belgijski wzorzec organizacyjny – dokonali pewnych modyfikacji logistycznych. Usytuowali wioskę zawodniczą w malowniczym leśnym kompleksie wypoczynkowym. Młodzież bardzo pozytywnie przyjęła taką lokalizację.

Uroczystość otwarcia – zamiast miejskiej lokalizacji – miała miejsce na kameralnym stadionie małego miasteczka Valkenswaard. Wziął w niej udział zarówno Prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch jak i Jacques Rogge – przewodniczący stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich EOC. Zarówno Przewodniczący MKOl jak i prezes EOC w swych wystąpieniach akcentowali wartości i cele tej imprezy: szlachetną młodzieżową rywalizację, ducha fair play i poczucie ceremoniału jaki towarzyszy prawdziwym Igrzyskom Olimpijskim.

Gospodarze starali się uczynić wszystko co możliwe, by warunki zakwaterowania i działania związane z transportem były na najwyższym poziomie. Polska ekipa dysponowała własnym autokarem co jeszcze bardziej ułatwiało poruszanie się po obiektach sportowych.

Polacy wystąpili w pięciu dyscyplinach sportowych: lekkiej atletyce, judo, pływaniu, gimnastyce artystycznej i tenisie. Zdobyli osiem medali zajmując dwunaste miejsce w ogólnej klasyfikacji. Zwyciężyli zawodnicy z Rosji – 25 medali (9, 10, 6), na drugim miejscu uplasowała się Hiszpania – 20 medali (9, 6, 5), na trzecim Włochy – 22 medale (8, 6, 8). Medale zdobywali zawodnicy z 30 krajów.

Znakomicie spisali się polscy lekkoatleci. Aurelia Trywiańska wygrała rywalizację w biegu na 100 m przez płotki a Wojciech Kałdowski zdeklasował rywali w biegu na 800 m. Złoty medal zdobył też pływak Piotr Florczyk na 200 m stylem grzbietowym. Srebrne medale zdobyli lekkoatleci Edyta Blauciak w rzucie oszczepem i Jacek Bocian w biegu na 400 m. Brązowe medale zdobyli Andrzej Krawczyk w pchnięciu kulą, judoczka Marzena Węgrzyn w kategorii 48 kg i Piotr Florczyk na 100 m stylem grzbietowym.