V Zimowy EYOD
Vuokatti 2001

VUOKATTI (Finlandia), 10-16 marca 2001

Na Zimowe Olimpijskie Dni Młodzieży Europy do Vuokatti (Finlandia), które odbyły się w dniach 10-16 marca 2001 r. w składzie kadry Polski wyjechało 18 zawodniczek, 21 zawodników i 9 trenerów. Zawody zostały rozegrane w kategorii wiekowej młodzieży ur. w latach 1983-84. Polscy młodzi reprezentanci startowali w narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich, skokach narciarskich, biathlonie, snowboardzie i łyżwiarstwie szybkim.

W zawodach wzięło udział ponad 700 zawodników i zawodniczek z 40 państw. Polacy zajęli dziewiąte miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Rosji – 17 medali (11, 4, 2), na drugim miejscu Finlandia – 13 medali (3, 2, 8), na trzecim Włochy – 8 medali (3, 2, 3). Medale zdobywali zawodnicy z 15 krajów.

Występ Polaków w Vuokatti był najlepszym startem w historii zimowej edycji. Polacy zdobyli trzy medale: Paulina Ligocka – złoty medal w half pipie (był to pierwszy zimowy złoty medal dla Polski w historii tej imprezy), Konrad Niedźwiedzki – srebrny medal w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m oraz brązowy medal na dystansie 500 m. Paulina Ligocka – 17-letnia snowboardzista z Cieszyna zdeklasowała pozostałe rywalki. Jest ambitna i głodna sukcesu. Po każdym przejeździe gromadziło się wokół niej spore grono rywalek. Bardzo wzruszona wysłuchała w wieczornej scenerii w Vuokatti Sport Center polskiego hymnu narodowego. Klasą dla siebie był też Zakopiańczyk Konrad Niedźwiedzki, zdobywca dwóch medali w łyżwiarstwie szybkim. Na torze łyżwiarskim w Kajaani udowodnił jak jest bardzo waleczny i powtarzalny w osiągnięciach medalowych. Opiekę na nim sprawuje trener i ojciec w jednej osobie – Krzysztof Niedźwiedzki.

Ponadto nasi młodzi zawodnicy zajęli punktowane miejsca w: łyżwiarstwie szybkim dziewcząt (4. miejsce) – Karolinie Ksyt zabrakło do brązowego medalu zaledwie 0.56 sekundy na dystansie 1000 m, w biathlonie dziewcząt (5. miejsce), Krystyna Pałka w biegu sprinterskim na 6.5 km była o krok od podium. Szóste miejsce wywalczyła biathlonowa sztafeta mieszana 4×6 km. Szóste i ósme miejsce wywalczyli też chłopcy w łyżwiarstwie szybkim. Siódme miejsce uzyskaliśmy też w half pipe dziewcząt.

W klasyfikacji medalowej polska reprezentacja uplasowała się na 9. miejscu.