Igrzyska XIX Olimpiady
Meksyk 1968


  • Igrzyska rozegrano w dniach 12-27 października.
  • Wystartowało 5516 zawodników (w tym 781 kobiet) ze 112.
  • Rozdano 172 komplety medali.
  • Przysięgę olimpijską w imieniu sportowców złożył lekkoatleta Pablo Garrido.
  • Znicz zapaliła sprinterka i uczestniczka igrzysk Norma Enriqueta Basilio de Sotelo stając się pierwszą w historii igrzysk kobietą, która zapaliła znicz olimpijski.
  • Igrzyska otworzył prezydent Meksyku Gustavo Diaz Ordaz.

Program Igrzysk – 20 dyscyplin, 172 konkurencje

boks (11 konkurencji), gimnastyka (14), hokej na trawie (1), jeździectwo (6), kajakarstwo (7), kolarstwo (7), koszykówka (1), lekkoatletyka (36), pięciobój nowoczesny (2), piłka nożna (1), piłka siatkowa (2), piłka wodna (1), pływanie (29), podnoszenie ciężarów (7), skoki do wody (4), strzelectwo (7), szermierka (8), wioślarstwo (7), zapasy (16), żeglarstwo (5).

Gwiazdy Igrzysk

Vera Caslavska (Czechosłowacja, gimnastyka) – 4 złote medale, 2 srebrne
Al Oerter (USA, lekkoatletyka) – czwarty z rzędu złoty medal w rzucie dyskiem.

Polska Reprezentacja Olimpijska

186 osób (startowało 177 – 37 kobiet i 140 mężczyzn) w 15 sportach: 11 bokserów, 14 gimnastyków (w tym 7 kobiet; 12 startowało + 2 rez.), 4 jeźdźców, 8 kajakarzy (w tym 3 kobiety), 12 kolarzy (10 startowało + 2 rez.), 33 lekkoatletów (w tym 8 kobiet; 31 startowało + 2 rez.), 12 koszykarzy, 24 siatkarzy (w tym 12 kobiet), 9 pływaków (w tym 2 kobiety), 8 ciężarowców (7 startowało + 1 rez.), 12 strzelców (w tym 1 kobieta; 11 startowało +1 rez.), 20 szermierzy (w tym 5 kobiet), 3 wioślarzy, 12 zapaśników, 4 żeglarzy (3 startowało + 1 rez.).

Chorążym reprezentacji Polski był ciężarowiec Waldemar Baszanowski.

Klasyfikacja medalowa

    
   
1.USA107452834
2.ZSRR91293230
3.Japonia251177
     
11.Polska185211

Medale dla Polski (18)

Złote

Jerzy Kulej
(boks, waga lekkośrednia)

Irena Szewińska
(lekkoatletyka, 200 m)

Waldemar Baszanowski
(podnoszenie ciężarów, 87,5 kg)

Józef Zapędzki
(strzelectwo, pistolet sylwetkowy)

Jerzy Pawłowski
(szermierka, szabla)

Srebrne

Artur Olech
(boks, waga musza)

Józef Grudzień
(boks, waga lekka)

Brązowe

Irena Kirszenstein
(lekkoatletyka, 100 m)

Egon Franke, Adam Lisewski, Ryszard Parulski, Zbigniew Skrudlik, Witold Wojda
(szermierka, floret drużynowo)

Bohdan Andrzejewski, Kazimierz Barburski, Michał Butkiewicz, Bohdan Gonsior, Henryk Nielaba
(szermierka, szpada drużynowo)

Halina Aszkiełowicz, Krystyna Czajkowska, Krystyna Jakubowska, Krystyna Krupa, Józefa Ledwig, Jadwiga Marko-Książek, Barbara Niemczyk, Krystyna Ostromęcka, Elżbieta Porzec, Zofia Szczęśniewska, Wanda Wiecha, Lidia Żmuda
(siatkówka)

Hubert Skrzypczak
(boks, waga papierowa)

Stanisław Dragan
(boks, waga półciężka)

Janusz Kierzkowski
(kolarstwo torowe, 1000 m)

Henryk Trębicki
(podnoszenie ciężarów, 56 kg)

Marian Zieliński
(podnoszenie ciężarów, 67,5 kg)

Marek Gołąb
(podnoszenie ciężarów, 90 kg)

Norbert Ozimek
(podnoszenie ciężarów, 82,5 kg)

Kolejne świetne igrzyska Polaków. Sukces z Tokio powtórzył bokser Jerzy Kulej, tym razem triumfując w wadze lekkośredniej oraz Waldemar Baszanowski, najlepszy w wadze 87,5 kg. Dwa medale (złoty i brązowy) do kolekcji dorzuciła Irena Szewińska. Pozostałe tytuły mistrzów przypadły: strzelcowi Józefowi Zapędzkiemu w pistolecie sylwetkowym i szabliście Jerzemu Pawłowskiemu.

W meksykańskich igrzyskach zadebiutowały: Barbados, Belize (jako Honduras Brytyjski), Demokratyczna Republika Kongo (jako Kongo Kinszasa, Gwinea, Honduras, Kuwejt, Nikaragua, Paragwaj, Republika  Środkowo-Afrykańska, Salwador, Sierra Leone oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Stwierdzono jeden przypadek dopingu.