X Zimowy EYOF
Liberec 2011

LIBEREC (Czechy), 12-19 lutego 2011

Czeski Liberec był gospodarzem X Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. To XVI-wieczne miasto położone w północnych Czechach gościło reprezentacje młodych sportowców z 44 państw. Ponad 1500 zawodników i zawodniczek rywalizowało w 8 dyscyplinach: skoki narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie, snowboard, biathlon, łyżwiarstwo figurowe, hokej. Polska Młodzieżowa Reprezentacja liczyła 30 zawodników: 20 chłopców i 10 dziewcząt, którzy reprezentowali nasz kraj w 7 dyscyplinach. Zabrakło jedynie drużyny w hokeju na lodzie.

W poniedziałek (14 lutego) rywalizację rozpoczęły biegaczki i biegacze narciarscy. Na dystansie 7,5 km techniką klasyczną reprezentowały nas Marzena Maciulewicz, Urszula Łętocha i Dominika Hulawy. Na 74 zawodniczki nasze reprezentantki zajęły odpowiednio 42., 40. i 54. miejsce. Panowie biegli na dystansie 10 km techniką klasyczną. W rywalizacji udział wzięło trzech Polaków: Konrad Motor, Krzysztof Kukuczka oraz Robert Bieda. Odpowiednio zajęli 35., 56. i 44. miejsca. Tego samego dnia na górze Jested nieopodal Liberca rywalizację rozpoczęły dziewczęta w slalomie gigancie. W tej konkurencji zaprezentowały się Maryna Gąsienica Daniel i Emilia Żołądź. Maryna uplasowała się na 13. pozycji z czasem 1:43.31. Emilia zajęła 53. miejsce. Przed południem rywalizacje rozpoczęli również łyżwiarze figurowi. Po programie krótkim Paulina Turkowska zajmowała 20. miejsce a Kamil Dymowski był 12.

Drugiego dnia zawodów o medale walczyli: polskie biegaczki i biegacze narciarscy w konkurencji sprintu techniką klasyczną, snowboardziści (dziewczęta i chłopcy) w konkurencji SBX, kombinatorzy norwescy (skoki na skoczni K-90 i bieg na 7,5 km), biathlonistki (10 km), biathloniści (12,5 km), narciarze alpejscy w slalomie gigancie oraz skoczkowie narciarscy (K-90). Duże nadzieje wiązaliśmy właśnie ze skokami, a zwłaszcza z Klemensem Murańką. Po pierwszej serii skok na odległość 101,5 m dawał Klimkowi 2. miejsce.  Niestety drugi skok (91,5 m) pozwolił mu tylko zająć miejsce 4. Zawody wygrał Fin Jarkko Matta (107 m / 103 m), drugie miejsce zajął Austriak Ulrich Wohlgenanntem (96,5 m / 102 m) a trzecie przypadło w udziale Norwegowi Matsowi Sohagenowi Bergaarrdowi (97 m / 97 m). 7. miejsce w konkursie zajął Aleksander Zniszczoł (93 m / 95,5 m), Mateusz Kojzar był 24. (84,5 m / 87,5 m), a Krzysztof Biegun uplasował się na 26. pozycji (81 m / 89,5 m).

W kombinacji norweskiej (skocznia K-90 i bieg na 7,5 km) najlepiej z naszych zawodników spisał się Stanisław Biela, który ostatecznie zajął 6. pozycję w zawodach. Całkiem nieźle pokazali się snowboardziści, a zwłaszcza Pascal Morys, który w konkurencji SBX zajął 10. miejsce. W awansie do półfinałów przeszkodził mu niestety pech. W ćwierćfinale, jadąc na premiowanej pozycji miał kolizję z rywalem i to zaprzepaściło jego szanse na dalszy awans. W innych konkurencjach tego dnia nasi zawodnicy plasowali się na dalszych pozycjach.

W środę najlepiej z naszej ekipy zaprezentował się łyżwiarz figurowy Kamil Dymowski, który po programie dowolnym, ostatecznie zajął 6. miejsce. Bardzo dobrze tego dnia wypadł również biatlonista Kamil Cymerman, który w sprincie na 7,5 km zajął 11. lokatę.

W czwartek mogliśmy wykrzyczeć wreszcie upragnione słowa: „MAMY ZŁOTO!”. Drużynowy konkurs skoków obfitował w wielkie emocje. Nasza drużyna w składzie Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka po pierwszej serii zajmowała 2. miejsce 485,5 – pkt. Prowadzili Finowie z  500,5 pkt., a na trzecim miejscu byli Niemcy (463 pkt). Druga seria zapowiadała się zatem bardzo emocjonująco. Jako ostatni skakał Klemens Murańka i to jego skok miał decydować o ewentualnym zwycięstwie. Klimek skoczył na odległość 92,5 m i ostatecznie polska drużyna zdobyła 913,5 pkt., wyprzedzając tym samym reprezentację Finlandii (913 pkt.) o 0,5 punktu.

W tym dniu świetnie spisali się również kombinatorzy norwescy. Drużyna w składzie Jakub Przybyła i Stanisław Biela zajęła 5. miejsce. W rywalizacji narciarzy alpejskich z dobrej strony pokazał się natomiast Michał Jasiczek, który zajął 13. pozycję.

Piątek był ostatnim dniem X Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy. Wieczorem w Tipsport Arena odbyła się Ceremonia Zamknięcia zawodów podczas której uhonorowano zwycięzców piątkowych zmagań. Następnie Patrick Hickey Prezydent Europejskich Komitetów Olimpijskich przekazał flagę olimpijską organizatorom  XI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Brasovie (Rumunia) w 2013 r. Po oficjalnej części młodzi zawodnicy przy dźwiękach muzyki bawili się na przykrytej tafli lodowiska.

Polska reprezentacja wróciła do kraju z jednym, ale złotym medalem. W klasyfikacji generalnej zajęliśmy 11. miejsce zostawiając za sobą m.in. reprezentacje Francji, Belgii czy Słowacji.

MEDALE REPREZENTACJI POLSKI

Złoty medal
Krzysztof BIEGUN, Mateusz KOJZAR, Aleksander ZNISZCZOŁ, Klemens MURAŃKA – skoki narciarskie drużynowo