Aktualności

[instagram-feed whitelist=”1″]


Galeria

Logo

Za pomocą zastosowanych kolorów, reprezentujących kolejno Kraków i Małopolskę, autor zamierzał przekazać ideę współistnienia i harmonijnego połączenia tych dwóch obszarów.

Forma płomienia, która została wykorzystana jako piktogram Igrzysk Europejskich w 2023 roku, ma głębsze znaczenie. Oprócz symbolizowania energii i pasji, płomień odzwierciedla także aspiracje gospodarzy imprezy do popularyzacji idei olimpizmu. Przekazuje wartości, które są fundamentem olimpijskiego ducha, takie jak czystość, prawda, wiedza i solidarność. Poprzez ten symbol organizatorzy pragną podkreślić znaczenie tych wartości w kontekście igrzysk sportowych oraz promować sport jako środek integrujący i inspirujący społeczności.

Maskotki

Smok Krakusek i Salamandra Sandra to oficjalne maskotki Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Najpierw ogłoszono, że Smok Krakusek będzie jedyną maskotką Igrzysk, jednak po naradzie jury Komitetu Organizacyjnego zgodnie stwierdziło, że znakomita ilustracja Salamandry Sandry powinna również zostać doceniona.

Konkurs, na który wpłynęło ponad 2 400 zgłoszeń, był otwarty dla młodych ludzi z całej Europy w wieku 5-15 lat. Wyjątkowy projekt smoka autorstwa 15-letniej Katarzyny Biśty z Libiąża w Polsce jest doskonałym symbolem lokalnej kultury i historii Krakowa. Do Krakuska idealnie pasuje czarno-żółty płaz zamieszkujący południową Polskę, z projektu 10-letniej Glorii Goryl z Wojnicza. Obie ilustracje znalazły się w finałowej trójce pośród najlepszych pomysłów, a rysunek Kasi wygrał głosowanie fanów na Facebooku. Teraz pora na wyobraźnię grafików, którzy „ożywią” Krakuska i Sandrę, by ich obecność umilała nam czas zarówno przed, jak i podczas nadchodzących III Igrzysk Europejskich.

Medale

Kształt medali odwołuje się do ludowych zdobień w nowoczesnym wydaniu. Jego linie przywołują na myśl struktury misternych haftów i nitki w zdobieniach strojów ludowych. Haft koronkowy kojarzy się z Małopolską i Koniakowem – polską stolicą tradycyjnego rzemiosła. Nie zabrakło tu także nawiązań do symboliki sportowej – bieżni, torów czy mety.

Sześć ramion każdej gwiazdy nawiązuje do symbolu sześcioramiennej rozety góralskiej, „kwiatu życia” – symbolu ochronnego, przynoszącego pomyślność i chroniącego od nieszczęść. W projekcie gwiazdy symbolicznie rozbrzmiewa również hasło przewodnie Igrzysk, „We are unity” – jej ramiona przeplatają się i łączą ze sobą. Wieniec olimpijski, do którego stylistycznie nawiązują medal, to tradycyjny symbol chwały, sławy, triumfu i zwycięstwa.