IX Letni EYOF
Belgrad 2007

BELGRAD (Serbia), 22-28 lipca 2007

W zawodach wzięło udział ponad dwa tysiące sportowców ze wszystkich 49 państw Europy. Medale zdobyli zawodniczki i zawodnicy z 37 krajów.
Program sportowy w Belgradzie obejmował jedenaście dyscyplin sportu: gimnastykę sportową dziewcząt, judo dziewcząt i chłopców, kolarstwo chłopców, lekką atletykę dziewcząt i chłopców, pływanie dziewcząt i chłopców, tenis dziewcząt i chłopców, tenis stołowy dziewcząt i chłopców, koszykówkę chłopców, piłkę wodną chłopców, piłkę ręczną dziewcząt i piłkę siatkową dziewcząt.

Reprezentacja Polski liczyła 88 osób w tym 61 zawodniczek i zawodników, którzy zostali zgłoszeni do udziału w siedmiu dyscyplinach indywidualnych i piłce siatkowej dziewcząt. Polscy młodzi zawodnicy zdobyli w Belgradzie 14 medali w tym 3 złote, 6 srebrnych i 5 brązowych, plasując się w klasyfikacji medalowej na 10. miejscu. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Rosji – 32 medale (18,6,8), na drugim miejscu Wielka Brytania – 24 medale (9, 7, 8), na trzecim Włochy – 22 medale (9, 7, 6).

Znakomity występ zanotował kolarz Andrzej Bartkiewicz wygrywając wyścig na czas na 8 km. Złoty medal zdobył też Radosław Kawęcki w pływaniu na 200 m stylem grzbietowym. Również w pływaniu triumfował Krzysztof Pielowski na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Klaudia Naziębło okazała się dwukrotną srebrna medalistką na 100 i na 200 m stylem grzbietowym. Drugie miejsca zajmowali też pływacy Piotr Łuczak na 200 m stylem motylkowym i Krzysztof Pielowski na 400 m stylem dowolnym. Radosław Kawęcki też zdobył srebrny medal na 100 m stylem grzbietowym. Lekkoatleta Lukasz Pabich był drugi w skoku w dal. Trzecie miejsce zajęły judoczki Halima Mohammed-Seghir w kategorii 52 kg i Tomasz Tałach 90 kg. Brązowy medal zdobyła w tenisowej grze pojedynczej Weronika Domagała i pływak Marcin Cieślak na 200 m stylem dowolnym. Wreszcie na trzecim miejscu uplasowała się sztafeta mieszana 4 x 200 m w składzie: Wojciech Szamotulski, Natalia Pawlaczek, Aleksy Otłowski, Mirela Olczak.

Udział w Festiwalu należy uznać za udany. 14 medali to dorobek bardzo znaczący i dający satysfakcję. Oprócz zdobyczy medalowych w przeważającej liczbie startów Polacy zaznaczyli swą obecność w ścisłych finałach bijąc własne rekordy życiowe a niekiedy rekordy Polski. Obsługę medialną z imprezy realizował Wojciech Zieliński.