Wysokie miejsca polskich sztafet i Mazur w Ałmatach

Reprezentacja Polski kobiet oraz mężczyzn zajęły odpowiednio piąte i szóste miejsce w niedzielnej rywalizacji sztafet podczas zawodów Pucharu Świata w short tracku, które w weekend były rozgrywane w Ałmatach. Siódma na 500 metrów uplasowała się Nikola Mazur. Liderką PŚ na tym dystansie pozostaje Natalia Maliszewska.

Polki w składzie Maliszewska, Mazur, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska po raz pierwszy w tym sezonie awansowały do ścisłego finału sztafet. W grze o medale musiały jednak uznać wyższość innych ekip. Finał A wygrały Koreanki przed Kanadyjkami i Węgierkami. Zwycięstwem zakończył się natomiast finał B z udziałem reprezentantów Polski. Męska sztafeta w składzie Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Diane Sellier i Neithan Thomas finiszowała przed Belgami i została sklasyfikowana na piątej lokacie. W pucharowym rankingu Polki oraz Polacy zajmują kolejno szóstą i ósmą pozycję (w obu konkurencjach prowadzi Kanada).

Nasi reprezentanci wspierani przez PGE Polską Grupę Energetyczną mieli mniej szczęścia w trakcie niedzielnej indywidualnej rywalizacji. Mimo niezłej jazdy, kilkukrotnie na drodze do dalszej fazy zmagań stanęły wykluczenia czy upadki. Do rywalizacji o finał 500 metrów  kobiet awansowały Maliszewska i Mazur. Pierwsza z nich jako pierwsza przekroczyła metę w swoim półfinale, jednak została wykluczona za utrudnianie jazdy Kanadyjce Rikki Doak i spowodowanie upadku Koreanki Gilli Kim. Do finału B awansowała za to Mazur. 27-latka nie miała w nim sobie równych i ostatecznie została sklasyfikowana na siódmej pozycji. Dla zawodniczki Stoczniowca Gdańsk był to drugi wygrany finał B w tym sezonie. W klasyfikacji generalnej PŚ na 500 metrów liderką pozostaje Maliszewska (346 punktów), a Mazur przesunęła się na trzynastą pozycję (136 pkt).

Świetnie w ćwierćfinale 500 metrów mężczyzn wystartował Diane Sellier. Zwycięzca sobotniej rywalizacji, jadąc na pierwszej pozycji, upadł przy wyjściu z łuku na przedostatnim okrążeniu i nie awansował do półfinału, podobnie jak jadący w tym samym biegu Michał Niewiński i Łukasz Kuczyński. W rankingu PŚ na 500 metrów Sellier utrzymał trzecią pozycję (270 pkt).

W półfinale 1000 metrów wzięła udział Stormowska. 22-latka przy próbie wyjścia na pierwszą pozycję wypchnęła jedną z rywalek i decyzją sędziów została wykluczona z dalszej rywalizacji.

Kolejne zawody PŚ w short tracku zostaną rozegrane w lutym przyszłego roku w Dreźnie (3-5 lutego) i Dordrechcie (10-12 lutego). Wcześniej najlepsi łyżwiarze Starego Kontynentu z toru krótkiego spotkają się na mistrzostwach Europy w Gdańsku (13-15 stycznia).