Aleksandra Mirosław brązową medalistką MŚ

Rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na czas Aleksandra Mirosław zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w Bernie. W walce o brąz kobiet rywalizowały dwie Polki – Aleksandra Mirosław i Aleksandra Kałucka.

Niestety, ale mały finał nie był wymarzonym biegiem dla obu Polek, które po świetnych wcześniejszych występach były faworytkami do biegu finałowego, a ten, poza medalami mistrzostw świata dawał także bezpośrednie kwalifikacje na przyszłoroczne Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024.

Zarówno Ola Mirosław, jak i Ola Kałucka popełniły błędy w półfinałowych pojedynkach i o bilet olimpijski jeszcze będą musiały powalczyć.

Aleksandra Mirosław to zawodniczka, która nie przyzwyczaiła nas do przegranych. Jej biegi są niezwykle emocjonujące, bo wielokrotna pogromczyni – najczęściej własnego – rekordu świata, zawsze mierzy w zwycięstwo. Ola Mirosław to legenda tej dyscypliny. W dorobku ma po dwa złota z mistrzostw świata i z mistrzostw Europy. Jest rekordzistką świata na 15-metrowej ścianie uzyskała czas 6,25 sekundy! W tym sezonie nie wygrała tylko raz, podczas igrzysk europejskich w Krakowie, gdzie w finale musiała uznać wyższość Natalii Kałuckiej – drugiej z sióstr Kałuckich. Natalia, która także startowała w tych MŚ, po własnym błędzie, dość niespodziewanie odpadła w 1/8 finału imprezy.

Siostry Kałuckie – z lewej Natalia, z prawej Aleksandra

Do ćwierćfinału awans uzyskała czwarta z Polek – Patrycja Chudziak, która na tym etapie zakończyła start w mistrzostwach świata.

Złoto zdobyła Indonezyjka Desak Made Rita Kusuma Dewi (pokonała w półfinale Olę Kałucką), a srebro Amerykanka Emma Hunt (zwyciężczyni biegu z Olą Mirosław). Obie mają także zagwarantowany start w Paryżu.

Pierwsze przepustki do Paryża zostały rozdane. Kolejne pięć miejsc zostanie rozdysponowanych podczas kwalifikacji kontynentalnych. A te dla Europy już we wrześniu (9-10.09). Ostatnie pięć przepustek otrzymają sportowcy, którzy zdobędą najwięcej punktów w Olimpijskiej Serii Kwalifikacyjnej (marzec-czerwiec 2024).