Angelina Topić najlepszym letnim młodym sportowcem Europy 2022

Serbska skoczkini wzwyż Angelina Topić została laureatką Nagrody im. Piotra Nurowskiego „Najlepszy Letni Młody Sportowiec Europy” 2022.

Urodzona w Belgradzie w Serbii w 2005 roku Angelina znajduje się już wśród 20 najlepszych skoczkiń wzwyż na świecie. 17-letnia lekkoatletka ustanowiła w 2022 roku nowy rekord świata do lat 18. Uzyskała również krajowe rekordy w kategorii U18 i U20 w pięcioboju oraz na poziomie seniorskim. Topić zdobyła złoto w skoku wzwyż podczas Mistrzostw Europy w lekkoatletyce U18 Jerozolima 2022, a podczas mistrzostw Europy w Monachium 2022 przeszła do historii jako najmłodsza medalistka w historii zawodów – zdobyła brązowy medal w skoku wzwyż kobiet.

Oprócz trofeum, Angelina Topić otrzymała stypendium szkoleniowe w wysokości 15 000 euro. Zdobywczyni drugiego miejsca – Andrea Spendolini Sirieix (skoki do wody) otrzymała 8 000 euro, a 5 000 euro zdobywca trzeciego miejsca – Filippo Bertoni (pływanie). Zajmujące czwarte i piąte miejsce, Sofia Dalidou (wioślarstwo) i Daria Atmanov (gimnastyka), otrzymały po 3000 euro.

Nagroda EOC im. Piotra Nurowskiego dla Najlepszego Młodego Sportowca Europejskiego została utworzona w 2011 roku dla upamiętnienia Piotra Nurowskiego, byłego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który rok wcześniej zginął tragicznie w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Doroczna nagroda przyznawana jest młodym sportowcom, którzy w ostatnich miesiącach wykazali się nie tylko wybitnymi osiągnięciami sportowymi, ale także wyjątkowym zachowaniem.

EOC