Baranowski i Kułynycz z paszportami do Paryża

Zakończył się zapaśniczy światowy turniej kwalifikacyjny do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. „Przepustki” do olimpijskiego turnieju wywalczyło dwóch polskich zawodników: Zbigniew Baranowski w stylu wolnym (-97 kg) oraz Arkadiusz Kułynycz w stylu klasycznym (-87 kg).

W pojedynku decydującym o wyjeździe na turniej czterolecia Zbigniew Baranowski wzniósł się na wyżyny swoich możliwości zwyciężając w ostatnich sekundach z Chińczykiem Awusayimana Habilę, który w ćwierćfinale sprawił dużą niespodziankę eliminując z turnieju multimedalistę ME, Węgra Władisława Bajcajewa.

Kułynycz z kolei w decydującej walce zmierzył się z utytułowanym Gruzinem, Laszą Gabadze, który w swym dorobku ma złoto oraz dwa medale z brązowego kruszcu wywalczone w światowych czempionatach. Polak po zaciętym i pełnym dramaturgii pojedynku ostatecznie pokonał rywala 3:2.

Ta sztuka nie udała się Tadeuszowi Michalikowi, brązowemu medaliście z Tokio 2020. Polak odpadł z zawodów w Stambule w dość wczesnej fazie, a jego pogromca nie osiągnął wymaganej fazy turnieju, która dawałaby szansę Polakowi na walkę w repasażach. Tym samym Michalik nie wystąpi w Paryżu.

Po wywalczeniu kwalifikacji przez Anhelinę Łysak i Wiktorię Chołuj we wcześniejszych turniejach, kadrę polskich zapaśników zasilili dwa panowie i dzięki temu w stolicy Francji zobaczymy czworo Polaków.

PKOl/PZZ
Fot.: PZZ/PKOl