Biathlonowa sztafeta kobiet na 14. miejscu

Polska biathlonowa drużyna kobiet: Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Kinga Zbylut, Anna Mąka – uplasowała się na 14. miejscu w wyścigu sztafet 4×6 km podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 w gronie 20 zespołów.

Wygrały Szwedki w składzie: Linn Persson, Mona Brorsson, Hanna Oeberg, Elvira Oeberg. Drugie miejsce wywalczyły Rosjanki, a na najniższym stopniu podium stanęły Niemki. Mistrzynie świata w tej konkurencji – Norweżki – uplasowały się dopiero na 4. miejscu.

Polkom nie udało się wejść do dziesiątki, jak to było choćby podczas dwóch ostatnich edycji ZIO w Soczi (2018 – 9. miejsce) i PyeongChang (2018 – 7. miejsce).

Monika Hojnisz-Staręga po trzech doładowaniach zmieniła się z Kamilą Żuk na czternastym miejscu. Strata do liderek wynosiła wówczas 41 sekund, na półmetku wzrosła już do niemal trzech i pół minuty. Był to efekt nienajlepszego biegu i karnej rundy Żuk.

Po dwóch zmianach Polska plasowała się dopiero na osiemnastej pozycji. Awans o cztery miejsca zanotowała Kinga Zbylut, która trzykrotnie dobierała w stójce. Anna Mąka oba swoje strzelania zaliczyła na czysto i do mety dotarła ze stratą nieco ponad sześciu minut jako czternasta. To wyrównanie wyniku z igrzysk w 1992 roku w Albertville.

Na zakończenie występów polskich biathlonistów w Chinach, w sobotę 19 lutego w mass starcie wystartuje Monika Hojnisz-Staręga.

PKOl/PZBiath
Fot.: PKOl – Szymon Sikora