Breaking w programie III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) i Światowa Federacja Tańca Sportowego (WDSF) ogłosiły, że Breaking został oficjalnie dodany do programu sportowego Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Za dwa lata w Polsce 32 zawodników (16 b-boys i 16 b-girls) zmierzy się w bitwach 1 na 1 o medale III Igrzysk Europejskich.

Breaking ma zadebiutować w Igrzyskach XXXIII Olimpiady Paryż 2024 po oficjalnym włączeniu go do programu sportów olimpijskich przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) w grudniu 2020 roku. Włączenie go do programu Igrzysk Europejskich 2023 będzie idealną trampoliną dla najlepszych Europejczyków b-boys i b-girls chcących zakwalifikować się do Paryża.

– Uczestnictwo w Igrzyskach Europejskich, które są bramą do Igrzysk Olimpijskich odbywających się rok później, powinno być doskonałą wiadomością dla najlepszych b-boys i b-girls w Europie – powiedział prezes WDSF Shawn Tay. – Jesteśmy przekonani, że Breaking wniesie dużą wartość dodaną do programu Igrzysk Europejskich i będzie wielkim hitem wśród publiczności w Polsce – dodał.

Niesamowita atrakcyjność i oryginalność oraz wciąż rosnąca popularność Breakingu zaowocowała już dodaniem tej dyscypliny do programów wielu wydarzeń multisportowych, w tym: Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, Igrzysk Światowych, Światowych Igrzysk Miejskich, Igrzysk Azjatyckich, a teraz Igrzysk Europejskich czy wreszcie Igrzysk Olimpijskich.

– Cieszymy się, że możemy powitać Breaking w Igrzyskach Europejskich – powiedział Hasan Arat, przewodniczący Komisji Koordynacyjnej EOC Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie i Małopolsce. – Nasz program sportowy będzie największy i zdecydowanie najbardziej zróżnicowany w historii naszych Igrzysk, a Breaking wniesie młody, dynamiczny i miejski wymiar. Wraz z debiutem olimpijskim Breaking w 2024 roku będzie to również idealna platforma, na której sportowcy będą mogli przygotować się do Paryża w podobnym środowisku olimpijskim.

Igrzyska Europejskie są najważniejszym na kontynencie multisportowym wydarzeniem dla sportowców i odbywają się co cztery lata. Kraków-Małopolska 2023 będzie trzecią edycją, po inauguracyjnej edycji w Baku w Azerbejdżanie w 2015 roku i drugiej edycji w Mińsku na Białorusi w 2019 roku.

Breaking dołącza do koszykówki 3×3, łucznictwa, badmintona, piłki ręcznej plażowej, piłki nożnej plażowej, boksu, kajakarstwa, kolarstwa, judo, karate, pięcioboju nowoczesnego, muaythai, kick boxingu, padla (sport rakietowy łączący elementy tenisa i squaha), strzelectwa, skoków narciarskich, wspinaczki sportowej, tenisa stołowego, taekwondo, teqballa i triathlonu.

EOC
Fot.: PKOl – Szymon Sikora