Cztery medale Polaków ME we wspinaczce sportowej

Aleksandra Mirosław została mistrzynią Europy we wspinaczce sportowej na czas podczas mistrzostw Europy, które odbyły się w niemieckim Monachium. Polki zdominowały zawody, bo nasze zawodniczki zapełniły całe podium!

Po srebro sięgnęła Aleksandra Kałucka, a po brąz jej siostra Natalia. Reprezentantki Polski łącznie zajęły pięć czołowych miejsc.

W finale było bardzo emocjonująco. Ola Mirosław przez większość dystansu znajdowała się nieco z tyłu, ale wysunęła się na czoło w samej końcówce – sięgając po złoto z czasem 6,922 sek. Aleksandra Kałucka ukończyła z czasem 7,085. Z kolei Natalia Kałucka w rywalizacji o brąz była wyraźnie szybsza od Patrycji Chudziak.

W rywalizacji mężczyzn tytuł wicemistrza wywalczył Marcin Dzieński. Polak zanotował doskonały występ w europejskim czempionacie. W kwalifikacjach był piąty, ale w decydującej fazie zawodów pokonał trzech wspinaczy i awansował do wymarzonego finału. W pojedynku o złoto Polak musiał jednak uznać wyższość Ukraińca Daniła Bołdyrewa, ale kto wie jaki byłby wynik starcia, gdyby nie potknięcie naszego zawodnika.

ME we wspinaczce sportowej na czas to znakomity prognostyk przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu (2024), gdzie ta konkurencja będzie już medalową jako osobna. Podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 zawody we wspinaczce rozgrywano jak kombinację, na którą składały się: wspinaczka na czas, bouldering i prowadzenie.