Polskie sztafety z kwalifikacjami!

Zwyciężając w swoich seriach polskie sztafety 4×100 m kobiet, 4×400 m kobiet oraz 4×400 m MIX zapewniły sobie w pierwszym dniu zmagań w ramach World Athletics Relays na Bahamach przepustki olimpijskie do Paryża. Kolejnego dnia w repasażach awans do igrzysk zdobyła męska sztafeta 4×400 m.

Festiwal World Athletics Relays na Bahamach reprezentacja Polski rozpoczęła z przytupem. W czwartej serii rywalizacji sztafet mieszanych biało-czerwoni w składzie Maksymilian Szwed, Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek odnieśli pewne zwycięstwo z czasem 3:13.53. To oznaczało awans do niedzielnego finału oraz przede wszystkim przepustkę do startu na początku sierpnia w Paryżu. Biegnąca na ostatniej zmianie Kaczmarek pokonała swoją zmianę w czasie poniżej 50 sekund, zwalniając na ostatnich metrach.

Zwycięską serię przedłużyły panie w sztafecie sprinterskiej. Zostawiając w pokonanym polu między innymi Jamajki wygrały drugą serię z czasem 42.81. Biało-czerwone, które wystartowały w Nassau w składzie Krystsina Tsimanouiskaya, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda wywalczyły dla Polski kwalifikację olimpijską.

Świetnie pobiegła kobieca sztafeta 4×400 metrów. Polki w składzie Marika Popowicz-Drapała, Kinga Gacka, Alicja Wrona-Kutrzepa i Natalia Kaczmarek przez cały dystans kontrolowały sytuację na bieżni i pewnie wygrały z czasem 3:27.11. Tym samym zapewniły sobie kwalifikację do niedzielnego finału oraz przede wszystkim awans do Paryża.

Szans na olimpijską przepustkę w repasażach musieli szukać panowie z męskich sztafet 4×100 oraz 4×400 metrów. W sobotniej rywalizacji Marek Zakrzewski, Przemysław Słowikowski, Łukasz Żok, Oliwer Wdowik zajęli w swojej serii szóste miejsce z czasem 38.87. Na siódmym miejscu – z wynikiem 3:05.91 – zmagania zakończyła sztafeta 4×400 metrów w składzie Igor Bogaczyński, Patryk Grzegorzewicz, Mateusz Rzeźniczak, Kajetan Duszyński.

Po dobrze rozegranym niedzielnym biegu repasażowym przepustkę do startu w igrzyskach wywalczyła męska sztafeta 4×400 metrów. Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński uzyskali w Nassau czas 3:02.91.

Drugiej szansy na kwalifikację olimpijską nie wykorzystała natomiast polska sztafeta sprinterska. Marek Zakrzewski, Przemysław Słowikowski, Łukasz Żok i Oliwer Wdowik w biegu repasażowym zajęli piąte miejsce z czasem 38.66 i nie wywalczyli na Bahamach awansu do Paryża.

Polakom pozostaje jeszcze nadzieja na kwalifikację olimpijską z rankingu. Do wywalczenia są dwa miejsca. Zdobędą je najszybsze reprezentacje w rankingu na dzień 30 czerwca. W tej chwili w zestawieniu krajów bez awansu szybsi od nas są Brazylijczycy (38.19), Holendrzy oraz ekipa Trynidadu i Tobago (po 38.30).

W sumie reprezentacja Polski wywalczyła na Bahamach cztery kwalifikacje olimpijskie – w obu sztafetach 4×400 metrów, żeńskiej 4×100 metrów oraz mieszanej 4×400 metrów.

PZLA