Damian Czykier z minimum na Paryż

Podczas zawodów rozegranych w sobotę (11 maja) na stadionie imienia Zygmunta Szelesta na stołecznym AWF-ie Damian Czykier uzyskując czas 13.27 został liderem europejskich tabel w biegu na 110 metrów przez płotki. Jego wynik to także wypełnienie minimum olimpijskiego na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024, które we wtorek potwierdziła Światowa Federacja Lekkoatletyczna.

Czykier już w eliminacjach pobiegł 13.42, czyli szybciej od minimum na mistrzostwa Europy. W tym samym biegu drugi na mecie Jakub Szymański czasem 13.55 wyrównał rekord życiowy. Kilkadziesiąt minut później w finale Czykier zdeklasował rywali wygrywając z rezultatem lepszym od wskaźnika olimpijskiego – 13.27. To jego drugi rezultat w karierze oraz najlepszy w tym roku wynik uzyskany przez europejskiego płotkarza. Za Czykierem finiszował Szymański, który czasem 13.45 poprawił rekord życiowy i został ex aequo z Francuzem Zhoyą wiceliderem tabel. Całą trójkę oraz Włocha Simonelliego będzie można zobaczyć w przyszłą sobotę podczas 70. ORLEN Memoriału Janusza Kusocińskiego na Śląsku.

Minimum Czykiera oficjalnie potwierdzone zostało przez World Athletics o czym Polski Komitet Olimpijski poinformował szef misji olimpijskiej na IO w Paryżu Tomasz Majewski. Przypomnijmy, że Damian Czykier to olimpijczyk z Tokio 2020. Polak w Japonii osiągnął półfinał, plasując się ostatecznie na 18. miejscu z czasem 13.63.

PKOl/PZLA
Fot.: Marek Biczyk/PZLA