Dobromir Karamarinov: “Najlepsi sportowcy muszą tu być”

Dobromir Karamarinov – p.o. Prezydenta Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki był gościem Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego. Podczas spotkania poruszono tematy zakończonych w Toruniu Halowych ME oraz włączenia lekkiej atletyki do programu III Igrzysk Europejskich 2023.

– To było naprawdę niezwykłe wydarzenie, które udało się zorganizować w wymagających czasach pandemii – powiedział Dobromir Karamarinov o HME Toruń 2021. – To był bardzo trudny rok, w którym nie odbyło się żadne ważne wydarzenie lekkoatletyczne. Ostatnim były mistrzostwa świata w 2019 r. w Doha. Od tego czasu nic nie zostało zorganizowane także w Europie, więc bardzo się cieszę, że Toruń był tym miejscem. Chciałbym podziękować, zarówno Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki jak i Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki za organizację tego wydarzenia.

Podczas spotkania odbyły się także rozmowy nt. włączenia lekkiej atletyki do programu sportowego III Igrzysk Europejskich 2023, które odbędą się w Polsce. Lekkoatletyka jest Królową Sportu i wspaniale byłoby gościć w naszym kraju najlepszych sportowców.

Dobromir Karamarinov – p.o. Prezydenta Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki

– Bardzo nam zależy na włączeniu tej dyscypliny do programu III Igrzysk Europejskich. Cieszę się, że po raz kolejny mogę o tym rozmawiać z szefem Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki. Zależy nam by te Igrzyska były na bardzo wysokim poziomie sportowym oraz by nasi sportowcy, przy dopingu polskich kibiców, mogli zdobywać kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024. Bardzo dziękuję Panu Prezydentowi Dobromirowi Karamarinovowi za obecność w Polskim Komitecie Olimpijskim i gotowość do rozmów – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

– Wszystko jest możliwe, ale musimy zaznaczyć, że jest to jeszcze bardzo długi proces. Jest wiele kwestii do wyjaśnienia i wiele pracy do zrobienia w tym kierunku. Jak wiemy będzie to trzecia edycja Igrzysk Europejskich i bez lekkiej atletyki te igrzyska nie byłyby takie same. Dlatego też najlepsi sportowcy muszą tu być – zaznaczył Dobromir Karamarinov. – Jesteśmy dopiero na początku tej drogi, zarówno Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich, PKOl, Polski Związek Lekkiej Atletyki jak i Europejska Federacja Lekkiej Atletyki muszą wypracować plan działań, ale jesteśmy w dobrym miejscu i jest to możliwe, by dojść do porozumienia. Najważniejsze jest to, że wszyscy mamy tę samą wolę, a polska lekkoatletyka zasługuje na to, aby znaleźć się w programie igrzysk – p.o. Prezydenta Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki.

III Igrzyska Europejskie odbędą się w Polsce w 2023 roku.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora