Dwa medale dla Polski w Tarnowie! Natalia Kałucka wyprzedziła faworytkę zawodów

Biało-czerwone zdominowały rywalizację we wspinaczce sportowej na Igrzyskach Europejskich. Złoty medal w konkurencji speed zdobyła tarnowianka Natalia Kałucka, pokonując na własnym podwórku w finale faworytkę tych zawodów – Aleksandrę Mirosław. Kałucka z czasem 6,57 s pobiła jednocześnie swój własny rekord życiowy.

– Życie nauczyło mnie, że jeśli cenisz to, co masz, otrzymasz jeszcze więcej. Jestem tego przykładem. Jest we mnie dużo pozytywnych emocji, jestem z siebie dumna i bardzo wdzięczna za dzisiejszy dzień. To było zwycięstwo, którego potrzebowałem, aby zyskać pewność siebie. Skupiam się na tym, co jest tu i teraz, na każdym treningu, aby móc odnieść zwycięstwo podczas Mistrzostw Świata we Wspinaczce w Szwajcarii – mówiła na konferencji prasowej złota medalistka.

Aleksandra Mirosław uplasowała się na drugim miejscu z czasem 6,63. Polki spotkały się już w drugim biegu zawodów, wtedy na ułamki sekund wygrała Mirosław. W ćwierćfinale dwukrotna mistrzyni świata pokonała Ukrainkę Alinę Szczyhariewę, a Kałucka Ukrainkę Oksanę Burovą. W półfinale rywalką Mirosław była Włoszka Beatrice Colli, a Kałuckiej – Francuzka Victoire Andried.

– Zrobiłam dwa błędy w finale – jeden na początku drogi, drugi w finale. Starałam się to nadrobić, niestety to nie wystarczyło. To był bardzo dobry bieg w wykonaniu Natalii i bardzo słaby w wykonaniu moim, ale dla mnie ten start był czysto treningowy, bo jestem w drugim tygodniu przygotowań do mistrzostw świata i właśnie Berno będzie najważniejszym startem w tym sezonie – powiedziała Mirosław.

Brązowy medal trafił w ręce Beatrice Colli. Włoszka pokonała w walce o medal Francuzkę Victoire Andrier, osiągając czas 7,66 s.

Atmosferę pierwszych zawodów we wspinaczce podkręcała tarnowska publiczność, która dopisała na trybunach. Tymczasem już jutro do południa odbędą się kolejne konkurencje – półfinały kobiet i mężczyzn w prowadzeniu, po południu natomiast – kwalifikacje i finały mężczyzn w speedzie.

Łącznie w Tarnowskim Centrum Wspinaczkowym zostanie rozdanych sześć kompletów medali – po trzy dla kobiet i mężczyzn we wspinaczce na czas, boulderingu i w prowadzeniu.